Rexobit Logo
Rexobit Logo

رمزارزها غیرمتمرکز هستند

رمزارزها تحت کنترل هیچ دولت ، بانک و یا نهادی نیستند رمزارزها بر روی شبکه بزرگی از کامپیوترها در سراسر جهان ذخیره می شوند (شبکه بلاکچین) که تحت کنترل هیچ دولتی نیست این همان مفهوم غیرمتمرکز بودن رمزارزها است. بنابراین رمزارزها یک بازار آزاد واقعی محسوب می شوند.

ارز متمرکز و غیر متمرکز چیست ؟
ارزی که تحت کنترل دولت یا بانک و یا یک نهاد باشد متمرکز محسوب می شود زیرا توسط آن نهاد قابل سیاست گذاری است. بنابراین ارزهای سنتی مانند دلار ، یورو ، لیر و ریال همگی متمرکز هستند. مثلا ارز ریال تحت کنترل بانک مرکزی ایران و البته دولت ایران است. دولت ایران برطبق سیاست های مالی خود می تواند ریال را دستکاری کند و سیاست های مالی خود را به پیش ببرد و به این ترتیب از این توان برای پیشبرد اهداف و جبران مشکلات خود استفاده کنند هرچند به ضرر بقیه باشد.
ارزهای متمرکز معایب بزرگی دارند که در بخش بعدی بررسی شده است.
در مقابل ارزهای متمرکز مانند ریال و دلار ، در چند سال گذشته رمزارزها بوجود آمده اند که اکثرا غیرمتمرکز هستند به این معنی که این ارزها تحت کنترل هیچ دولت و یا بانکی نیستند. رمزارزها به دلیل ماهیت دیجیتالی بودنشان (بصورت کاغذ فیزیکی نیستند) بر روی کامپیوترها ذخیره می شوند. ایده اصلی رمزارزها ذخیره اطلاعات مربوط به حساب ها و واریز و برداشت ها بر روی تعداد زیادی از کامپیوترها در سراسر جهان است که آنها را از وابستگی به هر دولت یا بانکی دور می کند. بنابراین با استفاده از رمزارزها ، دولت ها دیگر قادر نخواهند بود سیاست های مالی دلخواه خود را اجرا کنند و به سیستم های مالی دستبرد بزنند!

معایب ارزهای متمرکز مانند ریال و دلار چیست ؟
همانطورکه گفته شد ارزهای متمرکز تحت کنترل دولت ها و بانک های مرکزی هستند مثلا ریال تحت کنترل دولت ایران و دلار تحت کنترل دولت آمریکا (فدرال رزرو) قرار دارد. این بخودی خود یک مشکل بزرگ است. زیرا این ابزار بسیار قدرتمند (سیستم مالی و اقتصادی) را در اختیار دولت قرار می دهد تا سیاست های خود را علارغم میل جامعه به پیش ببرد. دو مورد مهم مشکلات ناشی از متمرکز بودن بصورت زیر است :

چاپ پول

یکی از مهمترین معایت ارزهای متمرکز چاپ پول است. هر زمان که مثلا دولت ایران (یا هر دولت دیگری) با کمبود بودجه مواجه شود و به عبارتی ریال برای پرداخت حقوق کارمندان خود را ندارد به راحتی اسکناس ریال به هر میزان لازم چاپ می کند که برای دولت بسیار آسان است اما با اینکار ارزش ریال افت می کند. یعنی مثلا ریال هایی که شما در بانک سپرده کرده اید کم ارزش تر می شود. حالا فکر می کنید چه کسی حقوق کارمندان را پرداخت کرد. مشخصا مردم نه دولت. اینکار که یک روال عادی برای دولت ها است دقیقا دزدی از مردم برای جبران کسری بدوجه و تامین مخارج دولت است.
در زمان نوشته شدن این مقاله ، دولت آمریکا در میانه بحران مالی ناشی از بیماری کوید 19 قرار دارد که برای جبران کسری بودجه و عبور از بحران طبق گزارشات رسمی در حال چاپ گسترده دلار است. بنابراین حتی دولت آمریکا نیز درحال دزدی از تمامی مردمی است که دلار ذخیره کرده اند.
مشکل چاپ پول در مورد رمزارزها وجود ندارد. رمزارزها تحت کنترل هیچ فرد یا گروهی نیستند که بتواند مثلا بیت کوین تولید کنید مکانسیم تولید رمزارزها کاملا مشخص و شفاف است. بنابراین مشکل چاپ پول در مورد رمزارزها (که غیرمتمرکز هستند) وجود ندارد.

تحریم

با توجه به اینکه ارز متمرکز تحت کنترل مثلا دولت است آن دولت می تواند جریان ارز را کنترل کند مثلا شخص ثالث را تحریم کند. بعنوان مثال مسدودسازی حساب افراد و یا تحریم های مالی آمریکا بر علیه ایران و غیره
در مورد رمزارزها بدلیل غیرمتمرکز بودن امکان تحریم وجود ندارد و همه آزادانه می تواند فعالیت های مالی خود را انجام دهند.


سوالات متداول پیرامون ارزهای غیرمتمرکز


ارزهای غیرمتمرکز مانند بیت کوین تحت کنترل هیچ دولت ، نهاد و یا بانکی نیستند بنابراین تابع سیاست های دولت نبود و یک بازار آزاد محسوب می شوند.

ارزهای متمرکز مانند ریال و دلار تحت کنترل دولت ها و بانک های مرکزی بوده و از اینرو تابع سیاست های مالی آن هستند

با توجه به اینکه ارزهای متمرکز تحت کنترل دولت ها و بانک ها قرار دارند همیشه امکان اینکه دولت ها از این قدرت خود برای حفظ منافع خود و همچنین تامین کسر بودجه خود استفاده کنند وجود دارد که باعث افزایش قدرت دولت و ضرر و زیان مردم می شود. از جمله می تواند به سیاست های چاپ پول و تحریم اشاره کرد. این معایب در ارزهای غیرمتمرکز وجود ندارد

کانال تلگرامی رکسوبیت پشتیبانی