Rexobit Logo
Rexobit Logo

خرید تتر

ارسال آنی بدون کارمزد
  • مکانیزه ترین صرافی آنلاین خرید usdt در ایران
  • خرید تتر با پایین ترین نرخ
  • خرید اتوماتیک و واریز آنی دلار تتر
  • هزاران مشتری فعال و راضی
  • پشتیبانی سریع و موثر

استیبل کوین چیست ؟

استیبل کوین ها نوعی رمزارز با ارزش نسبتا ثابت هستند ارزش هر استیبل کوین نسبت به ارزش یک ارز یا کالا ( پشتوانه ) ثابت است. با توجه به ماهیت نوسان بالای رمزارزها ، استیبل کوین ها یک نقطه امن و ثابت در دنیای رمزارزها هستند.


استیبل کوین چیست
استیبل (Stable) یک کلمه انگلیسی به معنی "ثابت و پایدار" است بنابراین استیبل کوین از نظر لغوی یعنی پول با ارزش ثابت - رمزارز پایدار.


استیبل کوین چیست ؟
با ورود به دنیای رمزارز متوجه می شوید که تقریبا هیچ وقت ثبات وجود ندارد زیرا اینجا یک بازار واقعا آزاد است و در کنترل هیچ دولت یا بانکی نیست که آن را کنترل و مدیریت کند. بنابراین ارزش رمزارزها (مثلا بیت کوین یا اتریوم) هر لحظه در حال نوسان است و بعضا نوسانات بسیار شدیدی را تجربه می کند که تابع اخبار و هیجانات بازار (عرضه و تقاضا) است.
در چنین بازاری نیاز به رمزارزهایی است که دچار نوسان نشوند مزایا و کاربردهای چنین رمزارزهایی بعدا در این مقاله توضیح داده شده است. به همین منظور استیبل کوین ها ایجاد شده اند.
مشهورترین استیبل کوین "تتر" است. تتر یک رمزارز با پشتوانه دلار آمریکا است بنابراین ارزش آن برابر با یک دلار آمریکا است به عبارتی به ازای هر تتر ، یک دلار بعنوان پشتوانه کنار گذاشته شده است. هر چند ارزش تتر هر از گاهی کمی کمتر یا بیشتر از دلار می شود اما در کل ارزش یکسانی با دلار دارد.
در مورد رمزارزهایی که استیبل نیستند (مانند بیت کوین یا اتریوم) این عرضه و تقاضا در بازار است که تعیین کننده قیمت است به عبارتی اگر عرضه زیاد باشد و تقاضا کم باشد (بیشتر مردم می خواهد بفروشند) ارزش آن رمزارز کاهش میابد و برعکس در صورتیکه تقاضا بیشتر از عرضه باشد قیمت افزایش میابد.
اما استیبل کوین ها از قانون عرضه و تقاضا پیروی نمی کنند زیرا هر استیبل کوین دارای یک پشتوانه است که ارزش آن پشتوانه ، ارزش استیبل کوین را تعیین می کند مثلا پشتوانه تتر ، دلار آمریکا است بنابراین ارزش آن همیشه برابر با یک دلار آمریکا است. چون پشتوانه تتر ، دلار است بنابراین کسی حاضر نیست یک تتر را کمتر از یک دلار بفروشد یا بیشتر از یک دلار بخرد در نتیجه حتی اگر حجم عرضه و تقاضا در بازار تتر تغییر زیادی کند ارزش تتر تقریبا همان یک دلار باقی می ماند.

پشتوانه استیبل کوین ها
استیبل کوین ها بر اساس نوع پشتوانه ای که دارند به چند دسته تقسیم می شوند:

استیبل کوین ها با پشتوانه ارز فیزیکی


نمونه این استیبل کوین ها USDT (تتر) و EUR است. پشتوانه این رمزارزها هر کدام یک ارز فیزیکی است مثلا پشتوانه تتر ، دلار آمریکا و پشتوانه EUR ، یورو اروپا است. به این ترتیب که به ازای هر تتر که تولید و در بازار عرضه می شود یک دلار آمریکا بعنوان پشتوانه ذخیره و نگهداری می شود. بنابراین ارزش این استیبل کوین ها برابر با ارزش ارز فیزیکی است که پشتوانه آن است.
این نوع رمزارزها دارای ثبات خوبی هستند زیرا ارز فیزیکی توسط دولت ها مدیریت می شود و دولت های قدرتمند اجازه نمی دهند ارزش ارز آنها زیاد دچار نوسان شود.

استیبل کوین ها با پشتوانه فلزات گرانبها


پشتوانه این استیبل کوین ها فلزات گرانبها مانند طلا و نقره است که نقدشوندگی بالایی در بازار دارند. طلا همیشه در طول تاریخ بعنوان بهترین فلز برای حفظ ارزش سرمایه حتی در بدترین شرایط استفاده شده و هیچ وقت کسی را ناامید نکرده است زیرا طلا تنها پولی است که توانسته است ارزش خود را از هزاران سال پیش تا کنون و احتمالا تا هزاران سال آینده ، حفظ کند.
خرید و فروش فلزات گرانبها مشکلات خاص خود را دارد بنابراین استیبل کوین با پشتوانه فلزات گرانبها می تواند برای خرید و فروش سریع و آسان مناسب باشد. وقتی یک استیبل کوین مثلا با پشتوانه طلا می خرید در واقع مثل این است که خود طلا را خریداری کرده اید زیرا ارزش آن معادل طلا است.
از جمله استیبل کوین ها با پشتوانه طلا می توان به Tether Gold, Pax Gold و Digix Gold اشاره کرد.

استیبل کوین ها با پشتوانه رمزارزهای دیگر


پشتوانه این نوع استیبل کوین ها معمولا ترکیبی از چند رمزارز بزرگ (مانند بیت کوین و اتریوم) است. استدلال این است که اگر چند رمزارز بطور همزمان پشتوانه باشد این رمزارزها نوسانات یکدیگر را خنثی می کنند و دامنه نوسان کاهش میابد.
هرچند این استدلال در ابتدا درست به نظر میاید اما با بررسی نوسانات بازار ارز می بینیم که معمولا رمزارزها با هم و در مسیر مشابهی نوسان می کنند بویژه وقتی نوسان ها بالا است اکثر رمزارزها باهم نوسان می کنند بنابراین این استیبل کوین ها معمولا ثبات ندارند و در عمل نمی توان آنها را بعنوان استیبل کوین طبقه بندی کرد.

استیبل کوین ها با پشتوانه توافقی


این استیبل کوین ها در واقع پشتوانه ندارند بلکه ارزش آنها بصورت توافقی کنترل می شود. وقتی بطور ناگهانی ارزش رمزارز افزایش یابد مقداری رمزارز تولید و به بازار تزریق می شود که در نتیجه عرضه بیشتر شده و ارزش رمزارز کاهش میابد و برعکس وقتی ارزش آن ناگهان کاهش یابد ، تعدادی از رمزارزها از بازار خریداری شده و معدوم می شوند (به یک آدرس والت به اصطلاح سیاه چاله ارسال می شود) و از چرخه بازار خارج می شود که در نتیجه عرضه کم شده و قیمت بازیابی می شود.
عملکرد این استیبل کوین ها مشابه دولت ها است که به همین روش تلاش می کنند ارزش ارز خود را ثابت نگه دارند.

مزایا و معایب استیبل کوین ها

مزایا


ارزش استیبل کوین ها نسبت به پشتوانه ای که دارند ثابت است بنابراین استیبل کوین ها یک نقطه امن در مقابل نوسانات شدید رمزارزها هستند. معمولا تریدرها پول خود را به استیبل کوین تبدیل می کنند (معمولا تتر) و ترید می کنند مثلا وقتی پیش بینی می کنند بیت کوین افزایش قیمت خواهد داشت تتر را به بیت کوین تبدیل می کنند و پس از اینکه بیت کوین رشد کرد مجدد آن را به تتر تبدیل می کنند و سود کسب می کنند چون تتر ارزش ثابتی دارد می توانند منتظر بمانند و در پیش بینی بعدی خود تتر را مجدد تبدیل و سود می کنند.
از استیبل کوین ها برای نگهداری امن دارایی و سرمایه می توان استفاده کرد مثلا به جای اینکه مستقیما طلا بخرید و در خانه نگه دارید می توانید رمزارز استیبل مربوط به طلا را بخرید که همیشه قیمت یکسان با طلا دارد به این ترتیب نگران امنیت و دزدیده شدن طلای فیزیکی نیستید.
مزیت مهم دیگر استیبل کوین ها قابلیت معامله سریع و کم هزینه آنهاست. کمیسیون معاملات استیبل کوین ها بسیار پایین است درحالیکه مثلا اگر دلار یا طلا معامله کنید باید درصد بالایی بعنوان کمیسیون پرداخت کنید. از طرفی انتقال استیبل کوین ها بسیار کم هزینه و سریع است می توانید با کمیسیون واقعا پایین استیبل کوین طلا یا دلار یا یورو را از هر نقطه جهان به هر نقطه دیگر تنها در چند ثانیه و کمیسیون واقعا ناچیز انتقال دهید (مثلا هزینه انتقال یک میلیون دلار از ایران به کانادا فقط یک دلار است و به یک ثانیه زمان نیاز دارد!) حالا فرض کنید به جای آن می خواهید سه کیلو طلا واقعی و یا یک میلیون دلار فیزیکی را از ایران به کانادا انتقال دهید!
استیبل کوین ها نقدشوندگی بالایی دارند. بطوریکه در بازارهای رمز ارز و صرافی ها می توان به سرعت آنها را تبدیل به دلار یا ارزهای رایج دیگر کرد. استیبل کوین ها مقبولیت جهانی دارند بنابراین حتی در شرایط بحرانی یک کشور می توان آنها را در نقاط دیگر و از طریق اینترنت به راحتی تبدیل و نقد کرد.

معایب


عیب اصلی استیبل کوین ها همان پشتوانه آنها است باید به شخص سوم که پشتوانه را نگهداری می کند اعتماد کرد. مثلا در مورد تتر که پشتوانه آن دلار آمریکا است و به ازای هر تتر باید یک دلار در گاوصندوق نگهداری شود. شخصی که این کار را انجام می دهد باید مورد اعتماد باشد و از هرگونه تقلب خودداری کند. از طرفی به دلیل ثابت بودن ارزش استیبل کوین ها ، سوده نیستند و مانند بیت کوین نباید انتظار داشت که پس از مدتی سودی از آنها کسب شود.

چند نوع استیبل کوین
تعداد زیادی استیبل کوین وجود دارد که چند نمونه آورده شده است
1- USDT (تتر) : دلار آمریکا
2- EUR : یورو اروپا
3- TRY : لیر ترکیه
4,5,6 : TUSD و BUSD و PAX : همگی دلار آمریکا
7 : RUB : روبل روسیه
8: ZAR : زار = واحد پول کشور آفریقای جنوبی
9, 10, 11: Tether Gold, Pax Gold و Digix Gold : طلا


سوالات متداول پیرامون استیبل کوین ها


استیبل کوین ها نوعی رمزارز با ارزش نسبتا ثابت هستند ارزش هر استیبل کوین نسبت به ارزش یک ارز یا کالا ( پشتوانه ) ثابت است. با توجه به ماهیت نوسان بالای رمزارزها ، استیبل کوین ها یک نقطه امن و ثابت در دنیای رمزارزها هستند.

با توجه به ارزش ثابت ، استیبل کوین مورد مناسب برای محافظ سرمایه در مقابل نوسانات است. امنیت بالاتری نسبت به ارز و کالای فیزیکی مانند دلار کاغذی و طلا دارد و نقل و انتقال آن بین نقاط مختلف دنیا با امنیت بالا و تنها در چند ثانیه انجام می شود و کمیسیون تبدیل و انتقال آن بسیار پایین است.

هر استیبل کوین یک پشتوانه دارد که ارزشش برابر با آن پشتوانه است. مثلا پشتوانه تتر ، دلار آمریکا است. پشتوانه سایر استیبل کون ها ، لیر ترکیه ، یورو اروپا و حتی طلا و نقره است

بزرگترین استیبل کوین که حجم بازار بزرگی نیز دارد تتر - USDT است که معادل دلار آمریکا است. استیبل کوین دیگر EUR است که معادل یورو اروپا است. TRY معدل لیر ترکیه است و تتر گولد معادل طلا است.
کانال تلگرامی رکسوبیت پشتیبانی