Rexobit Logo
Rexobit Logo

بلاکچین چیست ؟

بلاکچین یک سیستم ذخیره اطلاعات بصورت رمزشده است که صحت اطلاعات و امنیت آن را با روشی خاص تضمین می کند. هر نوع اطلاعاتی توسط سیستم بلاکچین قابل ذخیره و نگهداری است از جمله تراکنش های مالی ، قراردادها ، نرم افزارها ، رای گیری ها و غیره.

بلاکچین چیست

شبکه بلاکچین چیست ؟
شباهت اسمی زیادی بین دو مفهوم "شبکه بلاکچین" و خود "بلاکچین" وجود دارد اما دو مفهوم متفاوت هستند. شبکه بلاکچین به تعداد زیادی کامپیوتر در سراسر جهان گفته می شود که تحت یک شبکه بزرگ جهانی (در بستر وب) به یکدیگر متصل شده و کار بلاکچین (یعنی رمزگذاری و ذخیره اطلاعات) را انجام می دهند.
به عبارتی به این کامپیوترها "شبکه بلاکچین" گفته می شود و به خود عملیات رمزگذاری و ذخیره اطلاعات "بلاکچین" گفته می شود.


بلاکچین چگونه کار می کند؟ به زبان ساده
همانطورکه قبلا گفته شد بلاکچین برای ذخیره امن اطلاعات اختراع شده است. هرنوع اطلاعاتی را می توان در بلاکچین ذخیره کرد بلاکچین اطلاعات را بصورت بلاک های مجزا از هم ذخیره می کند به همین دلیل به آن بلاکچین گفته می شود یعنی زنجیره ای از بلاک ها.
مثلا فرض کنید با شخصی یک قرارداد امضاء کرده اید و می خواهید متن قرارداد را در بلاکچین ذخیره کنید به این ترتیب متن قرارداد خود را به سیستم بلاکچین ارسال می کنید. بلاکچین متن قرارداد شما را در داخل یک بلاک قرار می دهد و سپس آن را رمزگذاری کرده و در کنار سایر بلاک ها قرار می دهد. اینکار نه بر روی یک کامپیوتر بلکه بر روی تعداد زیادی از کامپیوترها در سراسر جهان انجام می شود.
متن قرارداد در سراسر جهان توزیع می شود و همه قادر خواهند بود آن را ببینند اما هیچ کس نمی تواند در آن تغییر ایجاد کند.

تضمین صحت اطلاعات
بلاکچین صحت اطلاعات خود را تضمین می کند بنابراین مثلا شما مطمئن خواهید بود که هیچ کس نمی تواند متن قرارداد شما را تغییر دهد. صحت اطلاعات به دو دلیل ساده تضمین می شود :
- اطلاعات بلاکچین بر روی تعداد زیادی کامپیوتر در سراسر جهان توزیع می شود. حتی دولت های بزرگ نیز به همه کامپیوترها در جهان دسترسی ندارند بنابراین حتی اگر شخصی بتوان متن قرارداد شما را بر روی تعدادی از کامپیوتر ها تغییر دهد نتیجه ای نمی گیرد چون تعداد کامپیوترها صدها هزار و میلیون ها است! اگر در کامپیوتری اطلاعات بلاکچین توسط فردی تغییر داده شود چون نتیجه رمزگذاری شده آن با بقیه کامپیوترها متفاوت خواهد بود توسط سیستم بلاکچین نابود می شود و سریعا یک کپی درست و تایید شده جایگزین می شود.
- اطلاعات رمزگذاری می شود. از روش های رمزگذاری پیشرفته و یک طرفه در بلاکچین استفاده می شود. یک طرفه بودن به این معنی است که اطلاعات رمزشده قابل برگرداندن به اطلاعات قبلی نیست. مثلا متن قرارداد شما بصورت رمز شده و در بلاک ذخیره می شود هیچ کس نمی تواند آن را از رمز خارج کرده و تغییر دهد. تنها می توان آن بلاک را حذف و یک بلاک دیگر جایگزین آن کرد که در نتیجه کل بلاک تغییر می کند و سریعا معلوم می شود و سیستم بلاکچین آن را نابود کرده و یک کپی کامل و تایید شده را جایگزین می کند.

با توجه به موارد بالا ، سیستم بلاکچین صحت اطلاعات ذخیره شده در خود را تضمین می کند و راه حلی موفق برای ذخیره صحیح اطلاعات حتی با وجود مخالفت سازمان ها و دولت های بزرگ فراهم می کند. برای روشن شدن اهمیت موضوع فرض کنید از بلاکچین برای رای گیری و انتخابات استفاده شود و هر فرد رای خود را به سیستم بلاکچین ارسال کند بنابراین حتی دولت ها نیز نمی توانند در انتخابات تقلب کنند!

بلاکچین و بیت کوین
اولین کاربرد بلاکچین ذخیره اطلاعات مربوط به تراکنش های مالی بیت کوین بود که شامل ذخیره پرداخت ها و دریافت ها و موجودی ها می شود. بیت کوین نوعی پول دیجیتال است که برای خرید و فروش و پرداخت ها استفاده می شود و هر روز بر کاربردهای مالی آن افزوده می شود. اما از آنجائیکه بیت کوین مستقل از هر دولتی است باید اطلاعات تراکنش های مالی آن به گونه ای امن ذخیره شود که هیچ شخصی (حتی بانک و دولت ها) نتوانند در آن دست ببرند. سیستم بلاکچین این امکان را فراهم کرده است.
وقتی مثلا 0.1 بیت کوین برای کسی ارسال می کنید و یا برای اجاره خانه برای تعطیلات از پرداخت بیت کوین استفاده می کنید، این تراکنش مالی یعنی ارسال بیت کوین از کیف پول شما به کیف پول شخص مقابل در سیستم بلاکچین ذخیره می شود. بنابراین هیچ کس نمی تواند در آن دست برده و مثلا مقدار ارسال یا زمان و سایر اطلاعات تراکنش مالی شما را تغییر دهد.

بلاکچین و نرم افزارها
بلاکچین علاوه بر ذخیره امن اطلاعات امکان اجرای نرم افزارها و ذخیره اطلاعات نرم افزارها را نیز فراهم کرده است که کاربردهای آن را بصورت قابل توجهی افزایش داده است. تعداد زیادی نرم افزار در بستر بلاکچین تولید شده است که هر یک کاربرد خاص خود را دارد و البته بلاکچین اجرای امن و صحت اطلاعات آنها را تضمین می کند. بنابراین به راحتی می توان به این نرم افزارها اطمینان کرد. هر روز بر تعداد این نرم افزارها اضافه می شود. بسیاری از رمزارها در واقع همین نرم افزارها هستند که برای کاربردهای خاصی طراحی شده اند و البته خرید و فروش نیز می شوند.

بلاکچین و قراردادی هوشمند
قراردادهای هوشمند از جمله نرم افزارهایی است که در بستر بلاکچین برنامه نویسی شده است. با استفاده از قراردادهای هوشمند شما می توانید قراردادهای خود با اشخاص دیگر را به راحتی بصورت یک قرارداد هوشمند در شبکه بلاکچین ذخیره و حتی اجرا کنید بنابراین هیچ طرفی نمی تواند متن قرارداد را تغییر دهد و یا جلوی اجرای آن را بگیرد.
برای یک نمونه ساده فرض کنید یک قرارداد هوشمند با فردی ایجاد کرده اید که مثلا درصورت ارسال یک فایل به وی مبلغ 0.1 بیت کوین از کیف پول وی کم و برای شما ارسال شود. این قرارداد هوشمند در شبکه بلاکچین (مثلا شبکه اتریوم) اجرا می شود. حالا وقتی شما فایل را برای وی ارسال می کنید بلاکچین بطور خودکار 0.1 بیت کوین از کیف پول وی کسر کرده و به کیف پول شما ارسال می کند.
قراردادهای هوشمند در ابتدای راه خود هستند و برای ورود به جامعه و تحت پوشش قراردادن قراردادهای مختلف بین اشخاص راه طولانی وجود دارد و نیازمند تصویب قوانین در کشورها است.


سوالات متداول پیرامون بلاکچین


بلاکچین یک سیستم ذخیره اطلاعات بصورت رمزشده است که صحت اطلاعات و امنیت آن را با روشی خاص تضمین می کند. هر نوع اطلاعاتی توسط سیستم بلاکچین قابل ذخیره و نگهداری است از جمله تراکنش های مالی ، قراردادها ، نرم افزارها ، رای گیری ها و غیره

بلاکچین اطلاعات را بصورت رمزشده در تعداد زیادی کامپیوتر در سراسر جهان منتشر می کند بنابراین حتی دولت های بزرگ نیز نمی توانند اطلاعات بلاکچین را شکسته و تغییر دهند و از این نظر بلاکچین امن ترین سیستم ذخیره اطلاعت در جهان است

بلاکچین امکان ذخیره امن اطلاعات تراکنش های مالی و موجودی های کیف پول رمزارزها را فراهم می کند. همچنین بلاکچین امکان اجرای نرم افزارها و ذخیره امن اطلاعات آنها را در بستر خود فراهم می کند که کاربردهای فراوانی از جمله انتخابات ، قراردادهای هوشمند و غیره را حاصل می کند

کانال تلگرامی رکسوبیت پشتیبانی