Rexobit Logo
Rexobit Logo

خرید تتر

ارسال آنی بدون کارمزد
  • مکانیزه ترین صرافی آنلاین خرید usdt در ایران
  • خرید تتر با پایین ترین نرخ
  • خرید اتوماتیک و واریز آنی دلار تتر
  • هزاران مشتری فعال و راضی
  • پشتیبانی سریع و موثر

رمزارز چیست ؟

رمزارز نوعی ارز دیجیتال است که تحت کنترل و نظارت هیچ سازمان ، بانک و دولت نبوده و تراکنش های آن بدون واسطه بصورت رمزنگاری شده و امن و بدون امکان ردگیری انجام می شود.


رمزارز - Crypto Currency
رمزارزها برای ایجاد بستری امن و مستقل از دولت ها و بانک ها برای کاربردهای مختلف مانند نقل و انتقالات مالی پیاده سازی شده اند.


رمزارز چیست ؟
به زیان ساده ، رمزارز نوعی ارز است مانند دلار یا یورو. ارزهای سنتی مانند دلار بصورت فیزیکی (معمولا کاغذی) موجود هستند و از آنها برای خرید و فروش و انجام معاملات مالی استفاده می شود. مشکل ارزهای سنتی کنترل آنها توسط نهادعای دولتی و بانک ها است در حالیکه رمزارزها تحت کنترل دولت نیستند. دولت کنترل نسبی روی ارز دارد مثلا می تواند پول چاپ کند (مثلا دولت ایران و یا چین هر سال برای جبران کسری بودجه خود پول بودن پشتوانه چاپ می کند که منجر به کاهش ارزش آن و تورم می شود). همچنین تراکنش های بانکی توسط بانک ها و دولت قابل پیگیری است.
رمزارزها بصورت فیزیکی موجود نیستند بلکه دیجیتالی هستند و در شبکه ای به نام بلاکچین ذخیره می شوند. بلاچین بستر لازم برای ذخیره امن اطلاعات بصورت رمزگذاری شده (مثلا اطلاعات مالی مانند یک شماره حساب و موجودی آن و اطلاعات مبالغ ارسال و دریافت شده به/از آن) فراهم می کند.
رمزارزها به تعداد محدود و مشخص تولید و به بازار عرضه می شوند. ارزش هر رمزارز در بازار کاملا آزاد بر اساس قانون عرضه و تقاضا تعیین می شود (تقاضا بیشتر باشد ارزش آن بالا می رود و برعکس)
هر رمزارز کاربرد خاص خود را دارد مثلا برخی برای تبادلات مالی استفاده می شوند (مانند بیت کوین) و برخی برای عقد قراردادها (قراردادهای هوشمند) ، برخی برای بازی های آنلاین و غیره. در انتهای این مقاله برخی رمزارزها و کاربردهای آنها آورده شده است.

رمزارز چگونه کار می کند ؟
برای خرید یک رمزارز ابتدا باید کیف پول یا همان والت آن رمزارز را درست کنید. کیف پول مشابه یک شماره حساب در بانک است. حالا می توانید یک رمزارز را مثلا از یک صرافی (مانند رکسوبیت) خریداری کنید صرافی رمزارز را به کیف پول شما ارسال می کند به این ترتیب رمزارز در کیف پول شما موجود می شود و می توانید از آن استفاده کنید مثلا آن را بفروشید و یا اینکه از آن برای خرید آنلاین استفاده کنید که برای اینکار باید رمزارز را به کیف پول شخص مقابل ارسال کنید. کیف پول رمزارز و ارسال و دریافت رمزارزها و موجودی ها در شبکه بلاکچین بصورت رمزگذاری شده و امن ذخیره می شود. توجه کنید که بلاکچین از تعداد زیادی کامپیوتر مستقل در سراسر دنیا (نود) تشکیل شده است که اطلاعات کیف پول و ارسال و دریافت ها روی تعداد زیادی از آنها ذخیره می شود بنابراین امکان کنترل توسط دولت ها و یا هرگونه تقلب گرفته می شود.
برای ایجاد کیف پول روش های مختلفی وجود دارد از جمله اینکه می توانید از نرم افزار کوینومی استفاده کنید آموزش نصب و ایجاد انواع کیف پول و ارسال و دریافت رمزارز در کوینومی را اینجا ببینید

خواص و مزایای رمزارز

غیرمتمرکز

رمزارزها و تراکنش های آنها بر روی تعداد زیادی کامپیوتر در شبکه بلاکچین ذخیره می شوند که به هر یک از آنها نود (Node) گفته می شود. اطلاعات مربوط به یک کیف پول و تراکنش های دریافت و ارسال آن در تعداد زیادی کامپیوتر ذخیره می شود تا از هرگونه تغییر و تقلب جلوگیری شود. به عبارت دیگر مانند یک بانک معمولی اطلاعات حساب ها در سرور مرکزی بانک ذخیره نمی شود بنابراین امکان تغییر این اطلاعات توسط یک فرد یا سازمان و حتی دولت ها غیرممکن است

تراکنش ها نظیر به نظیر است

تراکنش های مالی (دریافت و ارسال رمزارز) مستقیما بین افراد انجام می شود و هیچ واسطه ای وجود ندارد.
در روش سنتی و ارزهای سنتی ، تراکنش های مالی از طریق بانک و یا صرافی انجام می شود که بعنوان واسطه کمسیون دریافت می کنند و نیاز به اعتماد به واسطه وجود دارد.
اما در مورد رمزارزها به هیچ واسطه ای نیاز نیست و تراکنش ها مستقیما بین افراد (نظیر به نظیر) بصورت امن انجام می شود.

کاهش هزینه ها

به دلیل حذف واسطه و در نتیجه حذف کمسیون ، هزینه های انتقال پایین است. همچنین مشکلات متعدد مربوط به حضور واسطه ها (که مسلما به دنبال منافع خود هستند) نیز حذف می شود.

بدون نیاز به احراز هویت

یکی از مزایایی مهم رمزارزها عدم نیاز به احراز هویت است. کیف پول رمزارزها بصورت رمزگذاری شده و بدون هویت هستند و صاحب کیف پول صاحب موجود آن خواهد بود.

بدون محدودیت مکانی

از آنجائیکه رمزارزها در کامپیوترها ذخیره و اجرا می شوند هیچ محدودیت مکانی وجود دارد به عبارتی کیف پول رمزارز مکان ندارد (برخلاف سیستم های سنتی که نیازمند دخالت بانک ها و صرافی ها در کشورهای مختلف و تبدیل بین ارزها است). انتقال رمزارز از هر نقطه جهان به هر نقطه دیگر در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمسیون یکسان انجام می شود.

امنیت بالا

نقل و انتقالات مالی در رمزارزها بصورت کاملا امن و رمزگذاری شده انجام می شود و احتمال هک شدن تقریبا غیرممکن است و از آنجائیکه مستقل بوده و تابع هیچ دولت و یا بانکی نیست حتی با دستور قضایی و دولتی نیز امکان برداشت از کیف پول رمزارز وجود ندارد. به عبارتی کیف پول رمزارز امنیت به مراتب بالاتری نسبت به حساب های بانکی دارد.

شفافیت

ارزهای سنتی تحت کنترل بانک های مرکزی هستند بنابراین شفافیت چندانی وجود ندارد دولت ها معمولا به دلایل مختلف (مانند تامین کسری بودجه) اقدام به چاپ بی رویه پول می کنند و معمولا آن را پنهان می کنند اطلاعات مالی مختلف مثلا حجم ارز و غیره توسط دولت اعلام می شود که شفاف نیست و مسلما دولت منافع خود را در نظر می گیرد.
در مقابل ، تعداد رمزارزها به طور دقیق مشخص است و امکان تولید بدون پشتوانه و بی دلیل رمزارز وجود ندارد رمزارز از بین نرفته و به خودی خود به وجود نمیاید هیچ مرجعی نمی تواند رمزارز را تولید کند بنابراین شفافیت در رمزارزها بالا است.

چند نوع رمزارزها
تا کنون (سال 1399) بیش از 3000 رمزارز وجود دارد که به تعداد آنها افزوده می شود. هر رمزارز برای کاربرد خاصی ایجاد می شود در ادامه چند نوع رمزارز اصلی معرفی شده است

بیت کوین

بیت کوین اولین رمزارز بوده و البته پرطرف دارترین رمزارز نیز هست که تا زمان نوشتن این مقاله (1399) بالاترین حجم بازار را در اختیار دارد. این رمزارز به منظور تسهیل نقل و انتقالات مالی بین نقاط مختلف جهان بصورت امن و با کمترین کمسیون تولید شده است. برخی کارشناسان پیش بینی می کنند در آینده بیت کوین جایگزین دلار در تبادلات بین المللی شود. کاربرد بیت کوین در پرداخت هزینه کالاها و خدمات در برخی وب سایت ها آغاز شده است.

اتریوم

اتریم رمزارز محبوب برای تولید نرم افزارهای غیرمتمرکز است. اتریوم از قابلیت های بلاکچین برای ایجاد بستری برای برنامه نویسی و ریاضیات استفاده کرده است که با استفاده از آن ، برنامه نویسان می توانند نرمافزارهای متعدد بصورت غیرمتمرکز (یعنی نرم افزار روی تعداد زیادی کامپیوتر اجرا می شود واطلاعات آن روی تعداد زیادی کامپیوتر و بصورت رمزگذاری شده ذخیره می شود) تولید کنند. از جمله این نرم افزارها می توان به نرم افزار انتخابات و رای گیری اشاره کرد.
کاربرد مهم دیگر اتریوم "قراردادهای هوشمند" هستند که امکان ثبت قراردادهای هوشمند بین اشخاص و اجرای قطعی و مطمئن قرارداد را فراهم می کند. اطلاعات بیشتر در مورد قراردادهای هوشمند را اینجا ببینید

ریپل

رمزارز ریپل برای تبادلات مالی بین المللی بصورت سریع و با کمسیون کم طراحی شده است. ریپل از پلتفرم بلاچین استفاده نمی کند و پلتفروم مخصوص خود RippleNet را دارد شرکت ریپل قراردادهای مختلفی با بانک ها عقد می کند و تبادلات مالی بین بانکی را با کمترین هزینه واز طریق شبکه و رمزارز ریپل انجام می دهد. ریپل در تاریخ نوشتن این مقاله در رتبه چهارم از نظر حجم بازار رمزارزها قرار دارد.

تتر

تتر یک رمزارز استیبل (استیبل کوین) است یعنی ارزش آن نسبت به دلار تقریبا ثابت است. به عبارت بهتر هر تتر معادل یک دلار آمریکا است هر چند با توجه به وضعیت بازار و عرضه و تقاضا ممکن است ارزش آن کمی بالا و پایین شود. اما از آنجائیکه پشتوانه هر تتر یک دلار آمریکا است ارزش این رمزارز همیشه یک دلار خواهد بود. بنابراین با توجه به نوسانات شدید رمزارزها ، تتر یک نقطه ثبات در رمزارزها به حساب میاید. بسیاری از معامله گرها پول خود را بصورت تتر نگهداری می کنند و در زمان مناسب آن را به سایر رمزارزها تبدیل کرده و سود می کنند. در زمان نوشتن این مقاله تتر از نظر حجم بازار در رتبه سوم قرار دارد.

سایر رمزارزها

همانطور که قبلا بیان شد تعداد زیادی رمزارز وجود دارد. هر رمزارز به منظور خاصی طراحی و تولید می شود اکن.ن تعداد زیادی بازی تحت شبکه بلاکچین تولید شده اند که هر یک تحت رمزارز خاصی تولید و اجرا می شوند تعداد زیادی نرم افزار کاربری نیز بر پایه رمزارزها تولید و در شبکه بلاکچین اجرا می شوند. اخیرا شبکه مالی برای سرمایه گذاری در زمینه موزیک ایجاد شده است که با استفاده از آن افراد می تواند بر روی گروه موزیک خاص سرمایه گذاری کنند و سهام خود را بصورت رمزارز خرید و فروش کنند. کاربردهای رمزارزها زیاد است و هر روز کاربردهای جدید ایجاد می شود و به تناسب رمزارزهای جدید بوجود میایند.


سوالات متداول پیرامون قراردادهای هوشمند


رمزارز نوعی ارز دیجیتال است که تحت کنترل و نظارت هیچ سازمان ، بانک و دولت نبوده و تراکنش های آن بدون واسطه بصورت رمزنگاری شده و امن و بدون امکان ردگیری انجام می شود.

رمزارزها کاربردهای متنوعی از جمله تبادلات مالی ، سیستم پرداخت برای کالاها و خدمات ، قراردادهای هوشمند ، نرم افزارهای غیرمتمرکز و غیره دارند. هر روز کاربردهای جدیدی برای رمزارزها ایجاد می شود

رمزارها غیرمتمرکز هستند و در اختیار هیچ نهاد دولتی و بانک ها نیستند. اطلاعات رمزارزها بصورت امن و رمزگذاری شده ذخیره می شود و محدودیت مکانی ندارند

ابتدا باید یک کیف پول برای رمزارز دلخواه خود ایجاد کنید و سپس رمزارز را خرید کنید تا در کیف پول شما موجود شود. برای خرید رمزارز می توانید وارد صرافی آنلاین رکسوبیت (rexobit.com) شوید و با کمترین قیمت رمزارز مورد نیاز خود را خرید و به کیف پول خود شارژ کنید. حالا می توانید با استفاده از کیف پول خود از رمزارزها برای خرید فروش و غیره استفاده کنید.
کانال تلگرامی رکسوبیت پشتیبانی