Rexobit Logo
Rexobit Logo

خرید اتریوم

ارسال آنی و اتوماتیک
  • صرافی آنلاین خودکار خرید اتریوم در ایران
  • خرید اتریوم با پایین ترین نرخ
  • خرید اتوماتیک و ارسال آنی اتریوم
  • هزاران مشتری فعال و راضی
  • پشتیبانی سریع و موثر

قرارداد هوشمند چیست ؟

قرارداد هوشمند یکسری پروتکل برنامه نویسی شده است که بر روی بلاک چین اجرا می شود و مفاد آن پس از تعریف غیرقابل تغییر بوده و قابل پیگیری است. به عبارت دیگر قرارداد هوشمند ، مشابه قراردادهای سنتی بین افراد اما بصورت دیجیتال است که غیرقابل تغییر و نقض است.


قراردادهای هوشمند - Smart Contracts
قراردادهای هوشمند معمولا تحت شبکه اتریوم طراحی می شوند که در ادامه بطور کامل بررسی شده است


قرارداد هوشمند چیست ؟
قرارداد هوشمند ( Smart Contract ) یک استاندارد برای تنظیم قراردادها اما به شکلی دیجیتال است. در اینجا برنامه نویسان مفاد قرارداد را بصورت یک برنامه تحت بلاک چین برنامه نویسی می کنند که قابل تغییر و نقص نیست. برای درک بهتر قراردادهای هوشمند به مثال زیر توجه کنید
فرض کنید یک فرد می خواهد یک خانه خریداری کند. فروشنده و خریدار باید به یکدیگر اعتماد کنند اگر خریدار ابتدا پول را به فروشنده بهد شاید فروشنده خانه را به نام وی سند نزد! برعکس اگر ابتدا فروشنده خانه را به نام خریدار سند بزند شاید خریدار پول را پداخت نکند. بنابراین بصورت سنتی افراد به شخص ثالث یعنی بنگاه های معاملات مسکن اعتماد می کنند. این موضع باعث می شود که هر کدام مبلغ نسبتا بالایی را بعنوان کمسوین به بنگاه پرداخت کنند و از طرفی خود بنگاه نیز ممکن است با یکی از طرفین دست به یکی کرده و طرف دیگر متضرر شود. مهمتر از این ، حضور یک دلال همیشه مشکلات ایجاد می کند مثلا تاثیر بنگاه های مسکن در دلالی مسکن و زمین و نوسانات شدید قیمتی آن را همه می دانیم.
اینجا قراردادهای هوشمند به کمک بشر میایند (خواهند آمد!) یک قرارداد هوشمند برنامه نویسی می شود تا معامله مسکن را انجام دهد نیازی به هیچ واسطه نیست. خریدار و فروشنده وارد قرارداد هوشمند می شوند و خریدار مبلغ را به قرارداد ارسال می کند و فروشنده نیز سند مالکیت (دیجیتالی) را بصورت قانونی در اختیار قرارداد هوشمند می گذارد. قرارداد هوشمند در یک لحظه معامله را انجام می دهد یعنی سند را به نام خریدار تغییر می دهد و پول را به حساب فروشنده ارسال می کند و این عملیات در تعداد زیادی نود (دستگاه هایی که شبکه روی آنها اجرا می شود : بلاک چین) ثبت و تایید می شود و غیرقابل نقض و برگشت است.
به این ترتیب اعتماد بین طرفین ایجاد و نقش واسطه و مشکلات کربوط به آن از بین می رود.
با پیشرفت فناوری و البته پیشرفت جوامع در آینده ، قرارداد های هوشمند بصورت قانونی وارد جامعه و زنگی روزمره خواهد شد و بسیاری از واسطه ها و دلالی ها از بین خواهند رفت که البته بسیاری از آنها نیازمند پذیرش توسط جامعه و قانونی شدن هستند.

قراردادهای هوشمند برنامه نویسی می شوند
قراردادهای هوشمند برنامه نویسی می شود به عبارتی مفاد قراردادهای هوشمند بصورت یک نرم افزار ، برنامه نویسی می شوند که این برنامه پس از تکمیل و انتشار غیر قابل تغییر است تمام مفاد آن حتما اجرا می شوند و تک به تک قابل پیگیری هستند. ازآنجاکه اجرای مفاد قراردادهای هوشمند در تعداد زیادی نود در بلاک چین ثبت و تایید می شوند امکان تقلب و نقض مفاد قرارداد وجود ندارد.

مزایای قرارداد هوشمند

اعتماد

هیچ کس نمی تواند اسناد و وقایع مربوط به یک قرارداد هوشمند را بدزدد و یا آن را از بین ببرد اطلاعات رمزگذاری شده و بصورت امن در تعداد زیادی لجر در سراسر جهان ذخیره شده است. به عبارت بهتر شما اصلا نیازی ندارید که به کسی که با وی معامله می کنید اعتماد کنید چون نیازی به اعتماد نیست. قرارداد هوشمند امکان تقلب را از طرفین می گیرد و قرارداد بدون امکان نقض اجرا می شود.

استقلال

قرارداد هوشمند مستقل از هر نوع شخص ثالت اجرا می شود و شما برای اجرای قرارداد نیازی به مراجعه به شخص ثالت (مثلا بنگاه مسکن در مثال قبل) ندارید. به عبارتی خودتان کنترل کامل بر مفاد قرار خود دارید.

کاهش هزینه ها

دفترخانه اسناد رسمی ، ادارات دولتی ، مشاورین املاک ، بنگاه خودرو و واسطه های دیگر مورد نیاز نیستند. برای استفاده از خدمات این واسطه های هر بار هزینه های زیادی پرداخت می کنید که با وجود قراردادهای هوشمند نیازی به این هزینه ها نخواهد بود .

کارایی

با استفاده از قراردادهای هوشمند ، از مقدار زیادی اتلاف وقت جلوگیری می شود مثلا جلوی تعداد زیادی کاغذ بازی ، کارهای اداری و مراجعات اداری و امضاء و غیره گرفته می شود. اجرای مفاد قراردادهای هوشمند از هر نقطه ای جهان و به سرعت ممکن است.

محیط قراردادهای هوشمند
قراردادهای هوشمند نرم افزارهایی هستند که بر روی بلاک چین و در شبکه های مختلف مانند اتریوم ، بیت کوین ، ترون و غیره اجرا می شوند. در این میان معروف ترین مورد شبکه اتریوم است. شبکه اترویم دست برنامه نویسان را کاملا باز گذاشته است و تعریف انواع پیچیده ای از قراردادهای هوشمند را فراهم می کند.

بیت کوین

بیت کوین یک زیان اسکریپتی ناقص را فراهم کرده است که توسط آن می توان برخی قراردادهای هوشمند بر روی بیت کوین ایجاد کرد که نمونه آن دروازه های پرداخت است.

اتریوم

اتریوم یک زیان کامل برنامه نویسی روی بلاک چین فراهم کرده است که یک فریم ورک قرارداد هوشمند برجسته و پیشرو است.

ریپل

محیط توسعه قرارداد هوشمند که در سال 2015 متوقف شد

DAML

زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند بر پایه GHC

Solidity

زبان شی ای گرا برای قراردادهای هوشمند

اجزاء قراردادهای هوشمند
یک قرارداد هوشمند شامل سه جزء به هم پیوسته است
مورد اول امضاء کننده ها هستند دو شخص یا بیشتر که با مفاد قرارداد هوشمند موافق بوده و آن را امضاء می کنند.
دومین مورد موضوع قرارداد مورد توافق است که تنها می تواند در محیط قرارداد هوشمند باشد. قرارداد هوشمند باید به موضوع قرارداد بدون مانع دسترسی داشته باشد.
نهایتا هر قرارداد هوشمند باید دارای مفاد باشد. این مفاد باید بصورت ریاضی تشریح شده و بطور کامل توسط زبان برنامه نویسی مناسب ، پیاده سازی شوند این مفاد باید تمامی مواردی که طرفین می خواهند را پوشش دهد.

معایب قراردادهای هوشمند
قراردادهای هوشمند یک تکنولوژی بسیار جوان است و با وجود مزایا و قابلیت های بالا ممکن است معایبی داشته باشد. مثلا اینکه کد (برنامه) ای که قرارداد هوشمند را پیاده می کند باید عالی و بدون کوچکترین عیبی باشد اگر برنامه دارای ایراد باشد می تواند توسط افراد مورد سوء استفاده قرار گیرد و توسط هکرها مورد حمله قرار بگیرد .
از طرفی ظهور این تکنولوژی سوالات زیادی ایجاد کرده است. مثلا دولت ها با آن چگونه برخورد خواهند کرد؟ چگونه آن را کنترل می کنند؟ چگونه از آن مالیات خواهند گرفت؟ اگر قرارداد وشمند به موضوع قرارداد دسترسی نداشته باشد (مثلا در مثال اول این مقاله : سند مسکن) ، چه اتفاقی می افتد؟ وقتی یک قرارداد سنتی نوشته می شود توسط دادگاه قابل لغو است اما در مورد قرارداد هوشمند ، بلاک چین بدون توجه به هر موردی قرارداد را اجرا می کند با این قانون که "کد قانون است".
بسیاری از این ایرادات به دلیل جوان بود تکنولوژی قراردادهای هوشمند است که مطمئنا در طول زمان بهبود خواهد یافت. مطمئنا قراردادهای هوشمند بخشی از زندگی ما خواهند شد.

سوالات متداول پیرامون قراردادهای هوشمند


قرارداد هوشمند یکسری پروتکل برنامه نویسی شده است که بر روی بلاک چین اجرا می شود و مفاد آن پس از تعریف غیرقابل تغییر بوده و قابل پیگیری است. به عبارت دیگر قرارداد هوشمند ، مشابه قراردادهای سنتی بین افراد اما بصورت دیجیتال است که غیرقابل تغییر و نقض است.

قراردادهای هوشمند بصورت نرم افزارهایی هستند که بر روی بلاک چین و در شبکه اتریوم /(غالبا) و بیت کوین و غیره اجرا می شوند و مفاد قرارداد را طبق برنامه بصورت امن و غیرقابل نقض انجام می دهند

خیر. قراردادهای هوشمند طبق برنامه نویسی انجام شده و بر مبنای مفاد خود اجرا شده و به هیچ وجه قابل تغییر یا نقض توسط طرفین نیست

قراردادهای هوشمند نیاز به شخص ثالت برای واسطه گری را از بین می برد و در نتیجه هزینه ها کاهش یافته و مشکلات مختلف مربوط به حضور واسطه ها از بین می رود. به دلیل عدم نیاز به حضور فیزیک و کاغذبازی های اداری و دفتر ، از اتلاف وقت جلوگیری می کند و از طفی اعتماد کامل در اجرای مفاد قرارداد را بدون اینکه طرف مقابل را بشناسیم فراهم می کند.
کانال تلگرامی رکسوبیت پشتیبانی