Rexobit Logo
Rexobit Logo

رمزارز چیست - مرجع کامل

در این مرجع رمزارز بطور کامل توضیح داده شده است. این مقاله مرجع کامل رمزارز است و رمزارزها را از تمامی زوایا (توضیحات کامل / خرید و فروش و نگهداری / انواع مختلف و توضیحات هر یک / سرمایه گذاری و کسب درآمد و غیره) با جزئیات کامل بررسی کرده است. فرض شده است که شما هیچ آشنایی با رمزارزها ندارید و در هر قسمت توضیحات کامل ارائه شده است. در هر بخش لینکی به مطالب دیگر قرار داده شده است که اکثرا آموزش ویدئویی و تصویری هستند که توصیه می کنیم حتما آنها را نیز مطالعه کنید. اگر این مقاله و مطالب لینک شده آن را خوب مطالعه کنید در مدت کوتاهی در زمینه رمزارزها و کسب درآمد از رمزارزها استاد خواهید شد و به هیچ مطلب و آموزش دیگری نیاز نخواهید داشت.


رمزارز چیست ؟
رمزارزها نوعی پول دیجیتالی و رمزگذاری شده هستند که در شبکه بلاکچین نگهداری و نقل و انتقال می شوند رمزارزها غیرمتمرکز هستند و بدون واسطه بصورت فرد به فرد معامله می شوند.
عبارت بالا شاید کمی گنگ باشد برای درک بهتر در ادامه مفاهیم "بلاکچین" ، "غیرمتمرکز" و "معامله فرد به فرد بدون واسطه" را به زبان ساده توضیح می دهیم.


شبکه بلاک چین چیست
شبکه بلاکچین تعداد زیادی کامپیوتر و دستگاه های الکترونیک است که تحت شبکه اینترنت به یکدیگر متصل هستند این کامپیوترها اطلاعات مربوط به رمزارزها را نگهداری و پردازش می کنند. مثلا وقتی شما یک کیف پول رمزارز برای خود ایجاد می کنید اطلاعات مربوط به موجودی این کیف پول و تمامی تراکنش های واریز و برداشت از کیف پول همگی در این کامپیوترها (شبکه بلاکچین) ذخیره و نگهداری می شود. شبکه بلاکچین چیزی مشابه مثلا کامپیوترهای سرور بانک ملی است. شما در بانک ملی حساب باز می کنید و به حساب خود ریال واریز و یا برداشت می کنید که همگی در سرورهای بانک ملی ذخیره می شود.
اما برخلاف سرورهای بانک ملی ، اطلاعات بلاکچین برای همه قابل رویت است یعنی هر کس به راحتی می تواند کیف پول همه را ببیند و موجودی و تمامی تراکنش های واریز و برداشت را مشاهده کند. حتی شما می توانید کامپیوتر خود را به شبکه بلاکچین وصل کنید تا اطلاعات در کامپیوتر شما هم ذخیره و پردازش شود!
از آنجائیکه تمامی اطلاعات پردازش های مالی در شبکه بلاکچین روی تعداد زیادی کامپیوتر توزیع و ثبت می شود امکان تقلب از همه گرفته می شود زیرا هیچ هکر و یا حتی هیچ دولتی نمی تواند صدها هزار و حتی میلیونها کامپیوتر در سراسر جهان را همزان هک کند و اطلاعات مثلا موجودی کیف پول خود را تغییر دهد. از طرفی تمامی این اطلاعات در شبکه بلاکچین بصورت رمزشده ذخیره می شود بنابراین امکان هک کردن آن تقریبا صفر است. به این سیستم رمزگذاری و توزیع اطلاعات "بلاکچین" گفته می شود.
اطلاعات بیشتر در مورد بلاکچین را اینجا ببینید (کلیک کنید).

رمزارزها غیرمتمرکز هستند
منظور از غیرمتمرکز بودن این است که کنترل رمزارزها در اختیار هیچ نهاد و بانکی نیست. بعنوان مثال ارز ریال تحت کنترل بانک مرکزی ایران و دولت ایران است که دولت و بانک مرکزی با اعمال سیاست های دلخواه خود آن را کنترل می کنند مثلا در انتهای سال دولت با چاپ بی رویه ریال (برای تامین کسر بودجه خود) باعث کاهش ارزش ریال می شود که نتیجه آن متضرر شدن مردم است. اما رمزارزها در اختیار هیچ دولت و یا بانکی نیستند. زیرا رمزارزها در شبکه بلاکچین و روی تعداد زیادی کامپیوتر بصورت رمز شده ثبت و معامله می شوند که هیچ دولت و یا بانکی نمی تواند رمز آن را بشکند و یا به همه کامپیوترهای شبکه بلاک چین دسترسی داشته باشد. بنابراین بازار رمزارزها واقعا یک بازار آزاد بوده و تحت کنترل هیچ کس نیست و تابع عرضه و تقاضا است.
اطلاعات بیشتر در مورد ارزهای غیرمتمرکز را اینجا ببینید (کلیک کنید).

معامله فرد به فرد بدون واسطه
وقتی رمزارز می خرید آن را مستقیما از یک فرد می خرید و هیچ واسطه ای نیاز نیست. برای درک مطلب مورد بانک ملی را فرض کنید وقتی کسی به حساب شما در بانک ملی مبلغی واریز می کند از واسطه بانک ملی استفاده می کند بعبارتی بانک ملی مبلغ را از حساب وی کسر و به حساب شما واریز می کند. در دنیای رمزارزها هیچ واسطه ای نیاز نیست. فرد مقابل مستقیما رمزارز را به کیف پول شما ارسال می کند. رمزارز در شبکه بلاکچین (که متعلق به کسی نیست) انتقال و برداشته شدن آن از کیف پول آن فرد و واریز شدن آن به کیف پول شما در شبکه بلاکچین بصورت رمزشده ذخیره می شود. اینجا هیچ واسطه دخالت ندارد و انتقال پول مستقیم بین افراد انجام می شود.

رمزارز چیست؟
با یادگیری مفاهیم بالا برمی گردیم به رمزارز!
رمزارز نوعی پول است اما بصورت فیزیکی وجود ندارد بلکه کاملا دیجیتالی است. اطلاعات مربوط به کیف پول رمزارزها و تراکنش های واریز و برداشت بر روی تعداد زیادی کامپیوتر با نام شبکه بلاکچین بصورت رمزشده و کاملا امن نگهداری می شود. هرکس می توانید به راحتی و بدون واسطه در شبکه بلاکچین برای خود به هر تعداد کیف پول ایجاد کند و از دیگران رمزارز دریافت کند (خرید) و در کیف پول خود نگه دارد و یا در هر زمان رمزارز خود را به کیف پول دیگری انتقال دهد (فروش). برای تمامی این موارد نیاز به هیچ واسطه ای نیست و هیچ دولت یا نهادی بر آن کنترل و نظارت ندارد.
رمزارزها خواص و مزایای زیادی نسبت به ارزهای فیزیکی مانند ریال و دلار دارند که در ادامه برای آشنایی بیشتر با مفهوم رمزارزها آورده شده است.

مزایای رمزارزها

شفافیت بالای رمزارزها
رمزارزها برخلاف ارزهای فیزیکی ، شفافیت بالایی دارند. مثلا تعداد رمزارز بیت کوین و همچنین نحوه تولید آن دقیقا مشخص است. از آنجائیکه تمامی کیف پول های رمزارزها (از جمله رمزارز بیت کوین) و موجودی آنها و تمامی تراکنش ها برای همه قابل رویت است تعداد رمزارزها دقیقا مشخص است و کم و زیاد نمی شود. هیچ کس نمی تواند خارج از مکانیسم مشخص شده ، رمزارز (مثلا بیت کوین) تولید کند.
اما در مورد ارزهای فیزیکی مانند ریال یا دلار اینطور نیست. تعداد دلار یا ریال بصورت شفاف مشخص نیست. اینها تحت کنترل دولت هستند (مثلا ریال تحت کنترل دولت ایران است) و مثلا دولت ایران برطبق سیاست و نیاز خود بطور مخفی می توانند هر تعداد ریال چاپ و استفاده کند به عبارتی تعداد اسکناس ریال دقیقا مشخص نیست. از طرفی جاعلین نیز می توانند اسکناس های تقلبی چاپ کنند. چنین موارد در مورد رمزارزها ممکن نیست چون شبکه توسط همه قابل دسترس و بررسی و از طرفی رمزگذاری شده است و کوچکترین تقلبی ممکن نیست

نقل و انتقال سریع
از آنجائیکه رمزارزها تحت شبکه اینترنت هستند انتقال آنها در هر حجمی با سرعت انجام می شود. در چند دقیقه امکان انتقال میلیون ها دلار مثلا از ایران به کانادا وجود دارد. رمزارزها مقبولیت جهانی دارند و در هر کشوری به راحتی قابل تبدیل به ارز رایج آن کشور هستند بنابراین در ایران می توانید ریال خود را تبدیل به بیت کوین کرده و چند دقیقه بعد در کانادا آن را تبدیل به دلار کانادا کرده و به حساب بانکی خود در کانادا واریز کنید (بدون پرداخت هزینه حواله بانکی و تنها در چند دقیقه!)

بدون هویت
کیف پول ها در بلاکچین (که رمزارزتان را در آن نگهداری می کند) بصورت ناشناس هستند. یعنی دارای نام و نشان نیستند. بنابراین درست است که همه اطلاعات تمامی کیف پول ها را می بینند اما هویت هیچ کیف پولی مشخص نیست یعنی معلوم نیست یک کیف پول متعلق به چه کسی است. زمانیکه یک کیف پول ایجاد می کنید برای شما یک آدرس و یک کلید خصوصی ایجاد می شود آدرس چیزی مثل شماره حساب است که آن را در اختیار دیگران قرار می دهید تا رمزارز به کیف پول شما ارسال کنند اما کلید خصوصی مانند پسورد حساب شما است. هرکس این کلید خصوصی را داشته باشد می تواند به موجودی کیف پول دسترسی داشته باشد. بنابراین هویت کیف پول برای هیچ کس مشخص نیست و کسی که کلید خصوصی کیف پول را داشته باشد صاحب آن است.
نحوه ایجاد کیف پول را در بخش های دیگر این مرجع بررسی کرده ایم. دقت کنید هیچ وقت کلید خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

کمسیون انتقال پایین
ماهیت دیجیتالی رمزارزها باعث می شود که انتقال آنها در بستر اینترنت و با هزینه بسیار پایین انجام شود. برخلاف حواله های بانکی که درصدی را برای انجام تراکنش انتقال (بویژه انتقال به خارج از کشور) دریافت می کنند (چون ارز فیزیکی باید انتقال یابد) ، در مورد رمزارزها هزینه انتقال آنقدر پایین است که تقریبا می توان گفت هزینه ای ندارد.
مثلا برای انتقال ده میلیون تتر (معادل ده میلیون دلار) تنها باید حدود یک تتر (یک دلار) هزینه کنید! با افزایش مبلغ کمسیون تغییر نمی کند چون همان فعالیت ها باید بطور یکسان انجام شود و فقط عدد بزرگتر می شود.

امنیت بالا
اطلاعات تولید و نقل و انتقال رمزارزها در شبکه بلاک چین و با بهترین روش های رمزگذاری انجام می شود و از تمامی اطلاعات تعداد زیادی کپی برداری و در تعداد زیادی کامپیوتر در سراسر جهان ذخیره می شود که امنیت آن را بسیار بالا میبرد.
تنها کاری که باید بکنید این است که کلید خصوصی کیف پول خود را حفاظت کنید تا کسی به آن دسترسی نداشته باشد. احتمال هک شدن بلاک چین صفر است!

رمزارز بیت کوین
در ادامه رمزارز بیت کوین ، نحوه ایجاد کیف پول و خرید و فروش و غیره را بررسی می کنیم. سایر رمزارزها نیز مشابه هستند.

بیت کوین چیست ؟
بیت کوین اولین رمزارز است که در شبکه بلاکچین در سال 2009 میلادیی در حین رکود اقتصادی جهان ایجاد شد. هدف از ایجاد بیت کوین تسهیل نقل و انتقال مالی و انجام تراکنش های مالی مستقل از دولت ها بود.
بیت کوین موفق ترین پروژه رمزارز بوده و است و ارزش آن نسبت به اولین بیت کوین تولید شده میلیون ها برابر شده است بطوریکه بیت کوین به طلای دیجیتالی معروف شده است.
تعداد بیت کوین در جهان در لحظه نوشتن این متن 18,523,950 عدد است که تولید آن تا تعداد 21 میلیون بیت کوین ادامه خواهد یافت.

کیف پول بیت کوین
برای خرید و نگهداری بیت کوین ابتدا باید کیف پول بیت کوین ایجاد کنید. کیف پول در واقع یک آدرس و یک کلید خصوصی است.
نمونه آدرس بیت کوین :
1Mzs4C6MF79guxyMJnzQHMGPHeedyaUU28
کلید خصوصی آدرس بالا بصورت زیر است :
5HqrbhnQ6cdkTYWADuhLVWJU4gJoHckz4WLUksUNZ8ZhJmobW6Y
آدرس کیف پول چیزی شبیه شماره حساب است. آدرس کیف پول خود را در اختیار دیگران قرار می دهید تا بیت کوین برای شما ارسال کنند (خرید بیت کوین). اما کلید خصوصی مشابه پسورد حساب شما است که فقط متعلق به شما است نباید آن را در اختیار کسی قرار دهید. هرکس کلید خصوصی کیف پول شما را بنداند به راحتی به موجود آن دسترسی خواهد داشت و می تواند تمامی موجودی آن را به سرعت برداشت کند.
اطلاعات کیف پول شما در هیچ جایی ذخیره نمی شود. آدرس و کلید خصوصی کیف پول در واقع فرمت خاصی دارد که شما حتی بر روی کاغذ نیز می توانید آن را درست کنید! چیزی با نام کیف پول یا شماره حساب بر روی بلاکچین ذخیره نمی شود بلکه تراکنش ها ذخیره می شوند مثلا وقتی کسی یک بیت کوین به آدرس شما ارسال می کند در بلاک چین اینطور ذخیره می شود که یک عدد بیت کوین از آدرس x به آدرس y ارسال شد یعنی کیف پول در بلاک چین مفهوم ندارد و هر کس به روش دلخاه خود می تواند برای خود یک آدرس و کلید خصوصی آن را البته با فرمت استاندارد بیت کوین تولید کند.
از آنجاکه درست کردت آدرس و کلید خصوصی با فرمت استاندارد سخت است بنابراین روش های مختلفی برای تولید کیف پول و البته مدیریت آن به وجود آمده است که در ادامه توضیح داده شده است

1- کیف پول نرم افزاری
نرم افزارهای مختلفی بر روی تلفن های هوشمند (آندروید و IOS) و همچنین ویندوز و لینوکس تولید شده اند که برای شما بطور خودکار کیف پول بیت کوین (و انواع رمزارزهای دیگر) تولید می کنند. این نرم افزارها همچنین امکان ارسال و دریافت بیت کوین از/به کیف پول را نیز فراهم می کنند.
نکته مهم قابلیت اطمینان به این نرم افزار است. توجه کنید که وقتی نرم افزار برای شما کیف پول ایجاد می کند در واقع کلید خصوصی کیف پول شما را می داند! پس به راحتی می تواند آن را خالی کند. بنابراین درصورت استفاده از نرم افزار برای تولید و مدیریت کیف پول حتما از نرم افزارهای قابل اعتماد استفاده کنید و مبالغ زیادی به آنهاواریز نکنید.
یکی از نرم افزارهای معروف ، نرم افزار کوینومی (coinomi) است. وب سایت رسمی این نرم افزار بصورت زیر است :
www.coinomi.com
به وب سایت بالا رفته و روی دکمه download کلیک کنید و نسخه دلخواه (آندروید یا IOS یا ویندوز) را دانلود و نصب کنید. آموزش نصب و ایجاد کیف پول و ارسال و دریافت بیت کوین توسط نرم افزار کوینومی را اینجا ببینید (کلیک کنید).
نرم افزار معروف دیگر ، نرم افزار تراست والت (TrustWallet) است که در وب سایت رسمی آن در لینک زیر می توانید نسخه های دلخواه نرم افزار آن را دانلود و نصب کنید
trustwallet.com

2- کیف پول سخت افزاری
کیف پول سخت افزاری چیزی شبیه به فلش است که اطلاعات کیف پول های شما را بصورت امن در خود ذخیره می کند. از مشهورترین کیف پول های سخت افزاری می توان به "لجر" اشاره کرد که قابلیت تولید و ذخیره و مدیریت انواع مختلفی از رمزارزها از جمله بیت کوین را دارد. لجر اطلاعات کیف پول را با امنیت بالا در خود ذخیره می کند
وقتی لجر را به کامپیوتر متصل می کنید نرم افزار مخصوص آن اجرا می شود که بصورت امن امکان اتصال به لجر و مدیریت کیف پول ها را فراهم می کند. لجرها امنیت بالایی دارند و بهترین گزینه برای ایجاد کیف پول و ذخیره مبالغ بالا هستند. لجرها همچنین امکان گرفتن پشتیبان از اطلاعات برای مواقعی که لجر خراب شود فراهم می کنند.

3- کیف پول کاغذی
همانطور که قبلا گفته شد در دنیای رمزارزها ، کیف پول درواقع یک آدرس و کلید خصوصی با فرمت استاندارد است که فرد یا نرم افزاری می تواند آن را تولید کند. وب سایت هایی وجود دارند که این کار را برای شما انجام می دهند و شما می توانید آدرس و کلید خصوصی تولید شده را یادداشت یا پرینت کنید و از آن استفاده کنید. به این روش تولید کیف پول ، کیف پول کاغذی می گویند زیرا اطلاعات کیف پول نه در لجر ذخیره می شوند نه در نرم افزار بلکه بر روی کاغد یادداشت یا پرینت می شود.
وب سایتی که در آن کیف پول تولید می کنید باید قابل اطمینان باشد. مثلا وب سایت زیر کیف پول برای بیت کوین تولید می کند :
walletgenerator.net
پس از ورود به وب سایت بالا باید ماوس را تکان دهید تا یک آدرس تصادفی و کلید خصوصی آن تولید شود. پس از تولید می توانید آنها را یادداشت یا پرینت کنید. برای امنیت بالاتر بهتر است بهمحض ورود به وب سایت اینترنت خود را قطع کنید تا در زمانیکه کیف پول درست می شود وب سایت یا هر بدافزار دیگر نتواند اطلاعات آن را بردارد. پس از تولید کیف پول و یادداشت یا پرینت کردن آن بلافاصله صفحه وب را ببندید و پس از آن اینترنت خود را مجددا متصل کنید.
حالا می توانید بیت کوین خریداری و به این آدرس ارسال و ذخیره کنید.

خرید بیت کوین
پس از ایجاد کیف پول بیت کوین ، حالا باید بیت کوین بخرید و در کیف پول خود ذخیره کنید. برای خرید بیت کوین ابتدا باید در وب سایت رکسوبیت ثبت نام کنید. پس از ثبت نام اطلاعات هویتی مانند تصویر کارت ملی و کارت بانکی را ارسال می کنید. پس از تایید اطلاعات توسط رکسوبیت حالا می توانید در صفحه اصلی رکسوبیت بیت کوین بخرید(تی "خرید از ما" سپس گزینه "بیت کوین"). خرید بیت کوین در رکسوبیت کاملا خودکار و آنی است. تنها کافیست تعداد بیت کوین مورد نیاز و آدرس کیف پول بیت کون خود را وارد کنید. سپس برای پرداخت مبلغ ریالی به بانک متصل می شوید که پس از پرداخت بطور خودکار و آنی بیت کوین به آدرس شما ارسال می شود.
برای راحتی بیشتر می توانید نرم افزار هوشمند رکسوبیت را بر روی گوشی خود نصب کنید و بدون مراجعه به وب سایت خرید خود را توسط آن انجام دهید
-برای ثبت نام در رکسوبیت اینجا کلیک کنید
-برای خرید بیت کوین اینجا کلیک کنید
-آموزش تصویری خرید بیت کوین را اینجا ببینید
-نکات مهم در خرید بیت کوین را اینجا ببینید

فروش بیت کوین
فروش بیت کوین و تبدیل آن به ریال ، به سادگی خرید آن است. مشابه قبل در صفحه اول وب سایت رکسوبیت اینبار تب "فروش به ما" و سپس گزینه "بیت کوین" را انتخاب کنید. تعداد بیت کوینی که می خواهید بفروشید را وارد و شماره حساب بانکی (که می خواهید مبلغ ریالی به آن واریز شود) خود را انتخاب کنید. در ادامه آدرس بیت کوین رکسوبیت نمایش داده می شود که باید آن تعداد بیت کوین را به آن ارسال کنید. به محض دریافت بیت کوین توسط رکسوبیت ، کارشناسان مبلغ ریالی را به حساب شما ارسال می کنند.
برای راحتی بیشتر می توانید نرم افزار هوشمند رکسوبیت را بر روی گوشی خود نصب کنید و بدون مراجعه به وب سایت فروش خود را توسط آن انجام دهید
-برای فروش بیت کوین اینجا کلیک کنید
-آموزش تصویری فروش بیت کوین را اینجا ببینید

کسب درآمد از رمزارزها
به روش های مختلفی می توان از رمزارزها درآمد کسب کرد هرچند ریسک رمزارزها بالا است.

ریسک بالا
همانطور که قبلا گفته شد رمزارزها تحت کنترل دولت ها یا بانک ها نیستند بنابراین کاملا تابع عرضه و تقاضا و قوانین بازار آزاد هستند. این به این معنی است که رمزارزها نوسانات قیمتی بالایی دارند.
همانطورکه ممکن اسن سرمایه شما در مدت کوتاهی چندین برابر شود به همان شکل ممکن است سرمایه شما به مقدار قابل توجهی از بین برود. بنابراین مطالعات لازم را انجام داده و در ابتدا با بخش کوچکی از سرمایه خود وارد بازار شوید و پس از کسب تجربه و علم کافی رفته رفته سرمایه خود را افزایش دهید.

سرمایه گذاری بلند مدت
بهترین روش برای کسانیکه در بازار رمزارزها مبتدی هستند و علم تحلیل بازار کافی ندارند و یا اینکه فرصت کافی برای معامله گری ندارند سرمایه گذاری بلند مدت است.
همانطور که از عنوان بر میاید در این حالت شما سرمایه مورد نظر خود را به چند رمزارز مناسب تبدیل می کنید و به مدت طولانی مثلا یک الی 5 سال منتظر می مانید. اگر رمزارزهای مناسبی انتخاب کرده باشید در مدت چند سال سرمایه شما می تواند به راحتی چندین برابر شود. از آنجائیکه ارزش رمزارزها بر حسب دلار محاسبه می شود بنابراین نگران افت ارز ریال نیز نخواهید بود.
سرمایه گذاری بلند مدت تخصص چندانی در تحلیل بازار نیاز ندارد. تنها باید سبدی از رمزارزهای خوب را انتخاب کنید و سرمایه خود را بین آنها تقسیم کنید. باید دقت کنید که از خرید رمزارزهای بی ارزش و بویژه رمزارزهای جدید خودداری کنید.

نوسانگیری
نوسانگیری (Day Trade) به معنی انجام معاملات زیاد و کسب سود از نوسانات قیمت رمزارزها است. بطور ساده در قیمت پایین می خرید و در قیمت بالا می فروشید. یک نوسانگیر شاید هر روز چندین معامله انجام دهد.
نوسانگیری از پیچیده ترین روش های کسب درآمد در بازارهای سرمایه است. باید قدرت تحلیل بالایی در بازار داشته باشید که بتوانید نقاط ورود و خروج را بخوبی تشخیص دهید همچنین باید اخبار را از نزدیک دنبال کنید زیرا اخبار بر قیمت رمزارزها بسیار تاثیر دارد.
به منظور نوسانگیری باید تحلیل تکنیکال و فاندامنتال را یاد بگیرید. تحلیل تکنیکال روش های مختلفی برای بررسی نمودارهای قیمت و سایر اطلاعات بازار مانند حجم خرید و فروش و غیره ارائه می دهد که با استفاده از آنها می توانید روند آینده بازار را تحلیل و پیش بینی کنید. تحلیل فاندامنتال آینده قیمت را بر اساس اخبار و وقایع بررسی می کند. در تحلیل فاندامنتال باید اخبار و حوادث را به دقت دنبال کنید و تاثیر احتمالی آنها را بر بازار و تغییرات قیمت رمزارزها پیش بینی کنید.
آموزش های زیادی برای تحلیل تکنیکال و فاندامنتال وجود دارد که با جستجو در اینترنت به راحتی می توانید به آنها دسترسی داشته باشید. توجه کنید که روش های تحلیل فوق الذکر برای تمامی بازارهای سرمایه صادق است (مانند بازار رمزارز / بورس / نفت / CFD و غیره)

سرمایه گذاری میان مدت
این روش مشابه نوسانگیری است اما در بازه های طولانی تر یعنی به جای اینکه هر روز معامله انجام دهید معاملات را هر هفته یا هر یک ماه یکبار انجام می دهید. مثلا وقتی پیش بینی می کنید رمزارز ترون نسبت به بیت کوین در طول هفته آینده رشد خواهد کرد بیت کوین خود را به ترون تبدیل می کنید و یک هفته منتظر مانده و سپس در سود بالا ترون را مجددا به بیت کوین تبدیل می کنید.
در این روش نیز مشابه با نوسانگیری از تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال استفاده می کنید اما در بازه های بزرگتر. یعنی پیش بینی قیمت را به جای اینکه برای چند ساعت یا یکی دو روز آینده انجام دهید برای هفته و حتی چند ماه آینده انجام می دهید.
این روش تحلیل و کسب درآمد محبوب معامله گران و سازمان های بزرگ است.

تحلیل رمزارزها
منابع مختلف در وب و همچنین روش های مختلف برای تحلیل و بررسی رمزارزها وجود دارد که برای معامله گری رمزارز و کسب درآمد به آنها نیاز دارید

CoinMarketCap
وب سایت coinmarketcap.com مرجع اصلی رمزارزها شناخته می شود آدرس این وب سایت بصورت زیر است :
coinmarketcap.com
این وب سایت هر نوع اطلاعات در مورد رمزارزها از جمله قیمت لحظه ای ، حجم بازار ، رتبه بندی ، نمودارهای قیمتی ، لیست بازارهای بهمراه حجم و اطلاعات هر یک و بسیاری اطلاعات دیگر در اختیار شما قرار می دهد. تقریبا هر نوع اطلاعات به روز و زنده در مورد هر رمزارز بخواهید در این وب سایت وجود دارد

اخبار رمزارزها
وب سایت های مختلفی اخبار رمزارزها را قرار می دهند اما دو وب سایت زیر اخبار رمزارزها را به سرعت و کاملا بروز و با مراجع دقیق و درست قرار می دهند
cointelegraph.com/tags/cryptocurrencies
cryptonews.com
همچنین آخرین اخبار و تحلیل های مهم از دو وب سایت بالا در وبلاگ رکسوبیت هر روز بصورت ترجمه شده قرار داده می شود که می توانید وبلاگ رکسوبیت را به آدرس زیر بوک مارک کنید (به لیست علاقه مندی های مرورگر خود اضافه کنید) و آخرین اخبار و تحلیل ها را ببینید
rexobit.com/weblog

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال
برای پیش بینی قیمت پیش روی یک رمزارز (مثلا بیت کوین) می توانید از تحلیل های دیگران استفاده کنید (مثلا تحلیل هایی که از تحلیلگران بزرگ در وبلاگ رکسوبیت قرار داده می شود) یا اینکه خودتان بازار را تحلیل کنید. تحلیل بازار دو روش دارد:

تحلیل تکنیکال


در تحلیل تکنیکال نمودار قیمت و حجم گذشته رمزارز و انواع شاخص ها استفاده می شود تا حرکت بعدی رمزارز پیش بینی شود. تحلیلگران تکنیکال معتقد هستند که روندهای قیمتی در بازارهای سرمایه همیشه تکرار می شود و می توان از تغییرات گذشته برای پیش بینی آینده استفاده کرد. در این روش از نمودار تغییرات قیمت ، نمودار تغییرات حجم بازار و انواع شاخص ها برای تحلیل استفاده می شود.

تحلیل فاندامنتال


در تحلیل فاندامنتال فرض می شود که اخبار بیشترن تاثیر را بر قیمت رمزارز دارد. بنابراین اخبار و وقایع به دقت دنبال شده و تاثیر آن بر قیمت رمزارزهای مورد نظر تحلیل و پیش بینی می شود. مثلا در زمان نوشتن این متن ، بحران کرونا و در نتیجه چاپ اسکناس توسط فدرال رزرو آمریکا به عنوان یک واقعه مهم تحلیل و افزایش قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها پیش بینی شد که به درستی هم این افزایش قیمت ها اتفاق افتاد
برای تحلیل حرفه ای و همه جانه تسلط بر هر دو نوع تحلیل تکنیکال و فاندامنتال توسیه می شود.

تحلیل تکنیکال زنده
وب سایت www.tradingview.com بصورت زنده تحلیل های تکنیال بر اساس شاخص های مختلف را بر روی وب سایت خود قرار می دهد که می توانید بصورت لحظه به لحظه مشاهده و استفاده کنید. برای دسترسی از لینک زیر استفاده کنید
https://www.investing.com/indices/investing.com-btc-usd-technical
همچنین این وب سایت تحلیل هایی از تحلیل گران مختلف را هر روز منتشر می کند که در لینک زیر قابل دسترس است. هرچند رکسوبیت میزان اعتبار این تحلیلگران را تایید و یا رد نمی کند
https://www.tradingview.com/markets/cryptocurrencies/ideas/
تحلیل های تحلیل گران بزرگ و معتبر هر روز در وبلاگ رکسوبیت به آدرس زیر قرار داده می شود
rexobit.com/weblog

بازارهای رمزارز
تعداد زیادی بازار برای خرید و فروش رمزارزها و تبدیل به یکدیگر وجود دارد که توسط صرافی های بزرگ آنلاین رمزارز ارائه می شوند. در ادامه مهمترین صرافی ها بررسی شده اند

صرافی بایننس - Binance
بایننس یکی از بزرگترین صرافی های آنلاین رمزارزها است که تعداد زیادی بازار برای رمزارزها ارائه می کند. در این بازارها به راحتی می توانید رمزارزها را به یکدیگی تبدیل کنید. بعنوان مثال بازار تبدیل بین دو رمزارز تتر و بیت کوین وجود دارد در این بازار می توانید تتر خود را به بیت کوین و برعکس تبدیل کنید و از نوسانات آن سود کنید.
بایننس در زمان نوشته شدن اسن متن به علت تحریم به ایرانیان خدمات ارائه نمی دهد. اما از آنجائیکه تا برداشت تعداد 2 بیت کوین در روز نیازی به احراز هویت در آن نیست می توانید با یک آی پی خارج از ایران وارد آن شده و ثبت نام کنید. مثلا از وی پی ان مطمئن استفاده کنید. دقت کنید همیشه هنگام ورود به وب سایت بایننس از وی پی ان استفاده کنید و به هیچ وجه با آی پی ایرانی وارد نشوید در اینصورت بایننس حساب شما را مسدود خواهد کرد.
در هنگام ثبت نام در بایننس حتما با نام واقعغی خود ثبت نام کنید زیرا بعدا اگر به هر دلیلی حساب شما مسدود شد اگر نام خود را درست وارد کرده باشید (باینس احراز هویت خواهد کرد) اجازه خواهد داد تا رمزارزهای خود را برداشت کنید ولی درصورت استفاده از نام جعلی امکان برداشت نخواهید داشت.
ایرانیان زیادی با استفاده از وی پی ان و روش تونل زنی از بازارهای بایننس استفاده می کنند که به دلیل حجم بازارهای بالا و البته کمسیون های خرید و فروش پایین آن است.
binance.com

صرافی CoinEx
یکی دیگر از صرافی های بزرگ رمزارز ، CoinEx است که اصلا احراز هویت ندارد! بنابراین با خیال راحت می توانید در آن ثبت نام و خرید و فروش کنید. البته این صرافی نیز به ایرانیان خدمات نمی دهد اما به دلیل عدم نیاز به احراز هویت مشکلی وجود ندارد. با این وجود توصیه می کنیم همیشه برای ورود به این بازار نیز از وی پی ان استفاده کنید و نام واقعی خود را در ثبت نام وارد کنید شاید در آینده این صرافی نیز احراز هویت را فعال کند یا آی پی های ایرانی را مسدود کند
عیب صرافی CoinEx نسبت به بایننس کمسیونهای بالای آن در خرید و فروش و برداشت است.
coinex.com

صرافی BitForex
این صرافی جزو معدود صرافی هایی است که هیچ محدودتی برای ایرانیان ندارد و البته مشکل آن حجم پایین بازارهای آن است. یعنی خرید و فروش در آن نسبتا کم است.
درصورتیکه نگران مسائل تحرمی هستید بهتر است از بازارهای این صرافی استفاده کنید
bitforex.com

انواع رمزارزها
بیش از 3000 رمزارز وجود دارد که شامل بیت کوین ، آلت کوین ها ، استیبل کوین ها می شوند.

آلت کوین
به رمزارزهای غیر از بیت کوین ، آلت کوین گفته می شود. آلت کوین ها مدعی هستند که جایگزین بیت کوین هستند. از جمله آلت کوین های پرطرفدار اتریوم ، تتر ، ریپل هستند. بیش از 3000 آلت کوین وجود دارد که هر روز بر تعداد آنها اضافه می شود. هر آلت کوین با هدف و کاربرد خاصی تولید می شود.

استیبل کوین - Stablecoin
کلمیه "استیبل" به معنی ثابت و پایدار است بنابراین استیبل کوین ها به رمزارزهایی گفته می شود که ارزش آنها نسبت به کالای سرمایه ای دیگر ثابت و برابر است. مثلا رمزارز "تتر" (با اختصار USDT) یک استیبل کوین معادل دلار آمریکا است یعنی ارزش آن تقریبا همیشه یک دلار آمریکا است. علت اینکه یک تتر همیشه یک دلار است این است که به ازای هر تتر یک دلار آمریکا بعنوان پشتوانه نگهداری می شود. بنابراین به تعداد تمامی تترهای موجود ، دلار در مرکزی در آمریکا نگهداری می شود.
سایر استیبل کوین ها نیز به همین صورت هستند. مثلا استیبل کوین ITL معادل لیر ایتالیا و رمزارز RUB معادل روبل روسیه و رمزارز Pax Gold معادل طلا است
از آنجائیکه رمزارزها ذاتا پرنوسان هستند و نگهداری آنها بعضا با ریسک همراه است استیبل کوین ها یک نقطه ثابت و امن محسوب می شوند. بنابراین به جای نگهداری دلار یا طلا و نقره می توانید از استیبل کوین ها استفاده کنید
مطلب کاملتر درباره استیبل کوین ها را اینجا ببینید

پلتفرم های بلاکچین
رمزارزها بر روی پلتفرم ها اجرا می شوند که انواع مختلفی دارند. در ادامه مفهوم پلتفرم و انواع پلتفرم ها بررسی شده است

پلتفرم بلاکچین چیست ؟
پلتفرم در واقع یک نرم افزار پایه است که بر روی شبکه بلاکچین اجرا می شود و امکان برنامه نویسی را برای سایر برنامه نویسان بر روی بلاکچین فراهم می کند. مثلا در مورد پلتفرم بیت کوین ، این پلتفرم یک نرم افزار است که در شبکه بلاکچین اجرا می شود و نحوه دریافت و ارسال رمزارز و تایید آنها و نحوه رمزگذاری و ذخیره اطلاعات تراکنش ها و غیره را اجرا می کند. پلتفرم های پیشرفته تر مانند پلتفرم اتریوم به سایر برنامه نویسان امکان می دهد که بر روی آنها برنامه نویسی کرده و نرم افزارهای خود را با کاربردهای مختلف اجرا کنند به عبارت دیگر رمزارزها فقط مختص مسایل مالی نیستند بلکه کاربردهای وسیعی دارند. هر رمزارز خود یک نرم افزار است که بر روی یک پلتفرم نوشته شده است
خاصیت مهم پلتفرم ها اجرای نرم افزارها بصورت پیوسته و غیرقابل توقف و تقلب است. سورس نرم افزارها برای همه باز و شفاف است و عملیات های و اجراهای انجام شده بصورت رمزشده روی تعداد زیادی کامپیوتر بلاکچین ذخیره می شود بنابراین امکان دستکاری و تقلب وجود ندارد.

پلتفرم اتریوم
پلتفرم اتریوم دومین پلتفرم بر پابه بلاکچین (بعد از بیت کوین) است که در سال 2013 متولد شد و اکنون صدها رمزارز بر روی آن برنامه نویسی شده و در حال استفاده هستند. (از جمله رمزارز اتر و رمز ارز تتر ERC20 و غیره)
پلتفرم اتریوم اولین بار قابلیت قراردادهای هوشمند را معرفی کرد که بر اساس آن می توان قرارداد مابین دو یا چند شخص (فرد یا شرکت) را بصورت یک نرم افزار برنامه نویسی و اجرا کرد. خاصیت مهم آن غیرقابل توقف و تغییر بودن قرار داد است که بصورت حتم اجرا می شود و کسی نمی تواند جلوی اجرای مفاد آن را بگیرد. پیش بینی می شود این قراردادها در آینده جایگزین قراردادهای سنتی خواهد شد اما هم اکنون وب سایت های مختلفی بوجود آمده اند کهع سرویس های خود را بر پایه این قراردادها ارائه می دهند تا اعتماد مشتریان را جلب کنند (چون قابل تقلب و توقف نیست).
قراردادهای هوشمند چیستند؟ اینجا بخوانید
-برای خرید اتریوم اینجا کلیک کنید

پلتفرم ریپل - Ripple
پلتفرم ریپل در سال 2012 به منظور اتصال سیستم های پرداخت مانند بانک ها ، به یکدیگر
خاصیت مهم پلتفرم ها اجرای نرم افزارها بصورت پیوسته و غیرقابل توقف و تقلب است. سورس نرم افزارها برای همه باز و شفاف است و عملیات های و اجراهای انجام شده بصورت رمزشده روی تعداد زیادی کامپیوتر بلاکچین ذخیره می شود بنابراین امکان دستکاری و تقلب وجود ندارد.

پلتفرم اتریوم
پلتفرم اتریوم دومین پلتفرم بر پابه بلاکچین (بعد از بیت کوین) است که در سال 2013 متولد شد و اکنون صدها رمزارز بر روی آن برنامه نویسی شده و در حال استفاده هستند. (از جمله رمزارز اتر و رمز ارز تتر ERC20 و غیره)
پلتفرم اتریوم اولین بار قابلیت قراردادهای هوشمند را معرفی کرد که بر اساس آن می توان قرارداد مابین دو یا چند شخص (فرد یا شرکت) را بصورت یک نرم افزار برنامه نویسی و اجرا کرد. خاصیت مهم آن غیرقابل توقف و تغییر بودن قرار داد است که بصورت حتم اجرا می شود و کسی نمی تواند جلوی اجرای مفاد آن را بگیرد. پیش بینی می شود این قراردادها در آینده جایگزین قراردادهای سنتی خواهد شد اما هم اکنون وب سایت های مختلفی بوجود آمده اند کهع سرویس های خود را بر پایه این قراردادها ارائه می دهند تا اعتماد مشتریان را جلب کنند (چون قابل تقلب و توقف نیست).
قراردادهای هوشمند چیستند؟ اینجا بخوانید
-برای خرید اتریوم اینجا کلیک کنید

رمزارزهای اصلی
روال ایجاد کیف پول و خرید و فروش رمزارزها همگی مشابه بیت کوین است. در ادامه برخی رمزارزهای اصلی دیگر معرفی می شود.

اتریوم
اتریوم دومین بزرگترین پلتفرم رمزارز در جهان از نظر حجم بازار است (در زمان نوشته شدن این متن) که دارای قابلیت قراردادهای هوشمند است. برخلاف بیت کوین که غالبا بعنوان یک ارز برای انجام عملیات های مالی استفاده می شود، اتریوم کاربردهای وسیعتری دارد. اتریوم نسل دوم رمزارزها (بعد از بیت کوین) است که امکان برنامه نویسی بر روی پلتفروم بلاکچین خود را فراهم می کند. کاربردهای فراوانی از پلتفرم اترویم حاصل شده است که مشهورترین آنها قراردادهای هوشمند است.
قراردادهای هوشمند چیستند؟ اینجا بخوانید
بعبارت دیگر برنامه نویسان می توانند بر بستر اتریوم نرم افزارهای غیرمتمرکز بنویسند که نتیجه آن نرم افزارهایی است که بصورت غیرمتمرکز بر روی بلاکچی اجرا می شود و اجرای آن غیرقابل توقف یا تغییر است.
با توجه به قابلیت های بالای اتریوم، این رمزارز بعنوان جایگزین بیت کوین مطرح و حامیان زیادی یافته است که ارزش این رمزارز بطور مداوم افزایش میابد و یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری بلند مدت است.
-برای خرید اتریوم اینجا کلیک کنید

تتر
تتر یک استیبل کوین است که ارزش برابر با دلار آمریکا دارد. به دلیل ثابت بودن ارزش تتر (هر تتر یک دلار است) ، این رمزارز طرفداران زیادی دارد در این لحظه (1399) چهارمین رتبه از نظر حجم بازار در رمزارزها را داراست.
به دلیل نوسانات زیادی که رمزارزها دارند تتر یک نقطه ثبات در رمزارزها محسوب می شود. به راحتی می توانید سرمایه خود را به تتر تبدیل کنید و بدون اینکه ارزش آن تغییر کند به هر نقطه جهان انتقال دهید زیرا تتر هم ارزش ثابتی دارد و هم در تمام نقاط جهان قابل تبدیل به ارز محلی است.
یکی از روش های معامله گران استفاده می کنند این است که مثلا زمانیکه قیمت بیت کوین بالا رفته است آن را به تتر تبدیل کنند و سپس مجددا زمانی که ارزش بیت کون افت کرد تتر را به بیت کوین تبدیل کنند. با افت ارزش بیت کوین ، ارزش تتر افت نمی کند (برخلاف سایر رمزارزها) زیرا پشتوانه تتر دلار آمریکا است و ارزش ثابتی دارد.
تتر بر سه نوع است که هر یک بر روی یک پلتفرم اجرا می شود. تتر ERC20 که بر روی پلتفروم اتریوم قرار دارد. تتر TRC20 که بر روی پلتف6رم ترون قرار دارد و تتر OMNI که بر روی پلتفرم بیت کوین اجرا می شود. تتر ERC20 فعلا پرطرفدارترین نوع تتر است.
تتر چیست ؟ اطلاعات بیشتر را اینجا ببینید
آموزش خرید تتر
آموزش فروش تتر
برای خرید تتر اینجا کلیک کنید
تتر TRC20 چیست ؟ چه تفاوتی با ERC20 دارد ؟


این مقاله درحال تکمیل است. بخش های جدید روزانه به آن اضافه می شود

کانال تلگرامی رکسوبیت پشتیبانی