کیف پول بیت کوین و رمزارزها :آشنایی با اساس کیف پول ها و انواع آنها

0
1674

بازدیدها: 1041

این مقاله برای آشنایی شما با اصول کار با کیف پول بیت کوین و رمزارزها است. ما کلیات و بهترین روش های داشتن کیف پول بیت کوین و همچنین مزایا و معایب انواع کیف پول را که در دنیای کریپتو با آنها روبرو می شوید ، بررسی خواهیم کرد. همچنین  خواهیم دید که چگونه می توان پول را به کیف پول بیت کوین منتقل کرد.

افتتاح و داشتن کیف پول بیت کوین اولین گام برای ورود به حوزه رمزارزها خواهد بود. کیف پول شما وسیله ای برای دسترسی به وجوه شما ، انجام نقل و انتقالات و استفاده از رمزارزهای خود برای خرید کالا و همچنین نقل و انتقال وجوه به صرافی ها برای تجارت خواهد بود.

چرا به کیف پول بیت کوین و رمزارزها نیاز دارید؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است و داشتن و ذخیره آن نیاز به یک رویکرد کاملاً متفاوت از دارایی های معمول دارد.بیت کوین ها به شکل و فرم فیزیکی وجود ندارند ، بنابراین نمی توانند در گاوصندوق یا بانک نگهداری شوند. آنها به عنوان رشته هایی از کد در بلاکچین وجود دارند و در حال حاضر توسط شبکه ایمن هستند.

برای دسترسی به آدرس عمومی بیت کوین و ورود به معاملاتی که نیاز به ذخیره ایمن در کیف پول دارند شما نیاز به کلید خصوصی یا پرایوت کی دارید.فقط دارنده کلید خصوصی قادر به تأیید معامله در هنگام ارسال یا هزینه کردن بیت کوین خواهد بود.

بنابراین تا زمانی که کلیدهای خصوصی شما با اطمینان در کیف پول سخت افزاری ذخیره نشده باشند، شما همیشه در معرض خطر به سرقت رفتن دارایی هایتانخواهید بود.

حال قبل از اینکه به بررسی انواع مختلف کیف پول و نحوه استفاده از آنها بپردازیم ، باید تفاوت بین کلیدهای خصوصی و عمومی را درک کنیم.

صندوق پستی خود را در جایی که نامه فیزیکی خود را دریافت می کنید در نظر بگیرید. دارای یک شماره منحصر به فرد و خاص (آدرس عمومی یا کلید) است. اگر شخصی می خواهد بسته یا نامه ای را برای شما ارسال کند ، برای تحویل نامه شما باید این شماره را بداند.

به عنوان گیرنده بسته ، یک کلید (آدرس خصوصی یا کلید) دارید که می توانید برای باز کردن قفل صندوق پستی و جمع آوری آنچه برای شما ارسال شده است ، استفاده کنید.بنابراین ، در این حالت ، می خواهید آدرس عمومی خود را برای دریافت نامه به اشتراک بگذارید. از طرف دیگر ، شما کلید خصوصی خود را به یک شخص ناشناس نمی دهید زیرا می خواهید تنها کسی باشید که به محتوای صندوق پستی شما دسترسی دارد.درست مانند شماره صندوق پستی خود ، هر کس در دنیای بیت کوین می تواند آدرس عمومی بیت کوین شما را داشته باشد تا بتواند برای شمابیت کوین ارسال کند. و برای هزینه کردن یا ارسال آن بیت کوین ها ، شما به آدرس خصوصی (یا کلید) خود نیاز دارید ، دقیقاً مانند کلیدهای صندوق پستی خود.

کلیدهای عمومی و خصوصی چیست؟

کلید عمومی

یک کلید عمومی یک آدرس عمومی (رشته کاراکترها) است که آدرس کیف پول شما را نشان می دهد ، که برای ارسال وجه به کیف پول شما استفاده می شود. این آدرسی است که بمنظور دریافت بیت کوین یا انتقال پول به کیف پول بیت کوین شما به صورت عمومی به اشتراک گذاشته می شود.به طور خلاصه ، کلید عمومی را می توان با شماره حساب بانکی شما مقایسه کرد.

کلید خصوصی

از طرف دیگر ، یک کلید خصوصی ، یک رشته مخفی الفبایی 256 بیتی است که به طور تصادفی در لحظه ایجاد کیف پول انتخاب می شود که برای ارسال یا هزینه کردن بیت کوین های شما استفاده می شود. کلید خصوصی را می توان با رمزحساب بانکی یا حتی بهتر از آن ، امضای الکترونیکی شما مقایسه کرد.

کلیدهای خصوصی چیزی بیش از گذرواژه‌های بیت کوین شما هستند.معاملات در شبکه بیت کوین غیر قابل برگشت است. برای تضمین این برگشت ناپذیری ، از کلیدهای خصوصی برای امضاهای الکترونیکی  که تأیید می کند می خواهید بیت کوین های خود را ارسال یا خرج کنید ، استفاده می شود.این کلیدها برای مالکین بیت کوین بسیار مهم هستند زیرا در هیچ کجای شبکه بیت کوین ذخیره نمی شوند ، اما توسط کیف پول شما ایجاد و ذخیره می شوند. برای تأمین امنیت دارایی های دیجیتال خود ، باید بسیار مراقب باشید که چگونه و کجا کلیدهای خصوصی خود را ذخیره  و چگونه به آنها دسترسی پیدا می کنید.

در بسیاری از موارد ، افراد به جهت سهل انگاری ممکن است تمام ارزهای دیجیتالی ارزشمند خود را از دست بدهند.

اعتقاد بر این است که تاکنون 30٪ از کل بیت کوین های استخراج شده عمدتآ توسط افرادی که کلیدهای خصوصی خود را گم کرده اند از بین رفته است.برای جلوگیری از این امر ، کیف پول ها یک عبارت کلیدی تولید می کنند و این لیستی از کلمات است که تمام اطلاعات مورد نیاز برای بازیابی کیف پول بیت کوین را ذخیره می کند.

معرفی انواع کیف پول ها

در این قسمت انواع کیف پول بیت کوین و رمزارزها را بررسی می کنیم.
کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی نوعی از کیف پول است که در آن کلید خصوصی و عمومی شما در کنار هم و بر روی کاغذ چاپ می شود. این یک گزینه رایگان است که کاملاً در برابر هکرها مصون است. معمولاً کلیدها بر روی کاغذ به شکل کد QR چاپ می شوند تا در صورت دریافت یا ارسال بیت کوین به سرعت اسکن شوند.

مهمترین مزیت کیف پول کاغذی این است که کلیدها به صورت دیجیتالی در هیچ کجا ذخیره نمی شوند. آنها فقط بر روی کاغذ وجود دارند ، که باعث می شود آنها از سرقت دیجیتالی یا هک شدن کاملاً در امان باشند. شما می توانید کیف پول کاغذی خود را در بیت آدرس Bitaddress  تولید و آن را روی یک تکه کاغذ چاپ کنید و در مدت 5 دقیقه برای معاملات بیت کوین آماده باشید.

توجه به این نکته ضروری است که هنگام ایجاد یک کیف پول کاغذی ، شما اطلاعات شخصی با ارزش را بر روی یک تکه کاغذ چاپ می کنید که به سادگی ممکن است از بین برود. توصیه می شود برای محافظت از کیف پول کاغذی خود ، اقداماتی انجام دهید که از آن در برابرسرقت، آب و آتش و عوامل دیگری که باعث از بین رفتن آن می شود محافظت کند.

کیف پول موبایل

کیف پول موبایل برنامه ای است که می توانید در تلفن هوشمند خود استفاده کنید. این یک ابزار اساسی برای کسانی است که اغلب از رمزارزها برای خرید کالاها استفاده می کنند یا به صورت روزانه با آنها مبادله می کنند. برخی از برنامه های کیف پول موبایل حتی از ویژگی NFC تلفن های هوشمند استفاده می کنند و به کاربران این امکان را می دهد که به هیچ وجه هیچ اطلاعاتی را به اشتراک نگذارند ، بلکه فقط با نزدیک کردن گوشی های هوشمند خود آن را با دیگران تبادل کنند.

کیف پول موبایلی یک راه حل بسیار مناسب برای کاربرانی است که روزانه بوسیله ارزهای رمزنگاری شده خود نقل و انتقالات مالی انجام میدهند. اما این کیف پول ها معایبی هم دارند ،کیف پول های موبایل اغلب هدف هکرها هستند. علاوه بر این اغلب  تلفن های هوشمند به صورت سخت افزارهای ایمن طراحی نشده اند و گاهی از دست دادن دستگاه تلفن همراه شما می تواند به معنای از دست دادن دسترسی به همه رمزارزهای شما باشد.

بهترین روش برای استفاده از کیف پول موبایل، استفاده از آن به عنوان یک کیف پول ثانویه برای مواقعی که نیاز به جابجایی مقادیر کمتری از رمزارزها دارید است.

برخی از محبوب ترین کیف پول های موبایلی:

Coinomi 

Enjin Wallet

Atomic Wallet

Mycellium

کیف پول وب

کیف پول وب، سرویسی است که توسط شخص سوم ارائه می شود. شرکت ها با ذخیره کردن کلیدهای شما روی یک سرور آنلاین که توسط شرکت کنترل می شود ، این سرویس را ارائه می دهند. شرکت های مختلف ویژگی های مختلفی از جمله اتصال کیف پول وب به کیف پول موبایلی یا کیف پول دسکتاپی شما ارائه می دهند.مشکلی که در مورد این سرورهای آنلاین وجود دارد این است که اگر از کلیدهای خصوصی شما به اندازه کافی محافظت نشود ، به احتمال زیاد توسط هکرها قابل دسترسی خواهد بود یا ممکن است توسط شرکتی که خود سرویس کیف پول ارائه داده است ، به سرقت برود.علاوه بر این ، کیف پول های وب، گاهی اوقات برای ارتباط با کیف پول های اکسچنج ها بکار می روند.

این در حالی است که مواردی از هک شدن و بسته شدن اکسچنج ها وجود داشته  که باعث شده دارایی های کاربران غیرقابل دسترس باشد.

برخی از محبوب ترین کیف پول های وب عبارتند از:

Guarda Wallet

Blockchain

Freewallet

والت دسکتاپ

کیف پول دسکتاپ  نرم افزاری است که روی رایانه شما نصب می شود و کلید خصوصی را در هارد دیسک ذخیره می کند. از آنجا یی که برای امنیت داده ها و اطلاعات، شما به شرکت های خارجی اعتماد نمی کنید ، از کیف پول های موبایل و وب ایمن تر است. با این وجود ، یک کیف پول دسکتاپ همچنان به اینترنت وصل می شود و این امرشما را در برابر فیشینگ و هک شدن آسیب پذیر می کند. همانند کیف پول های موبایل ، گزینه های مختلف و متفاوتی برای نیازهای مختلف مانند حریم شخصی ، ناشناس بودن و غیره وجود دارد.

در اینجا ، پنج نوع کیف از محبوبترین کیف پول ها به شما معرفی شده است:

Electrum

Bitcoin Core

Atomic Wallet

Armory

Exodus

کیف پول سخت افزاری

کیف پولهای سخت افزاری دستگاه های الکترونیکی هستند که برای ذخیره سازی کلیدهای خصوصی شما بصورت آفلاین و دور از محیط آسیب پذیرآنلاین، ساخته شده اند

علاقه مندان جدی بیت کوین قبل ازهرچیز دیگری باید کیف پول سخت افزاری برای خود در نظر بگیرند ، زیرا آنها مطمئناً بهترین راه برای ذخیره کلیدهای خصوصی شما هستند. کیف پولهای سخت افزاری بگونه ای ساخته شده اند که امکان استفاده از آنها قبل از فروش توسط افراد وجود ندارد و در بیشتر موارد با رابط کاربری محدودی که دارند باعث می شوند که لایه دیگری از امنیت به آنها اضافه شود. در صورت خراب شدن دستگاه، چنانچه شما یک کد پشتیبان تهیه کرده باشید می توانید کلیدها و رمز ارزهای خود را بازیابی کنید . کیف پولهای سخت افزاری از امن ترین نوع کیف پولها محسوب می شوند.

همانطور که دیدیم انواع مختلف کیف پول ها جوانب مثبت و منفی خود را دارند.

با توجه به بررسی های انجام شده روی کیف پول های مختلف در این مقاله ،به این نتیجه میرسیم  که در حال حاضر کیف پولهای سخت افزاری  بهترین گزینه های امنیتی و پشتیبانی را ارائه می دهند.

انواع کیف پول بیت کوین و رمزارزها

صفحه اول وبلاگ