آیا فدرال رزرو از رسیدن قیمت بیت کوین به 28 هزار دلار جلوگیری می کند؟ – 5 نکته ای که در این هفته در مورد بیت کوین باید در نظر بگیرید

0
559

بازدیدها: 569

بیت کوین (BTC) در آستانه یک تصمیم کلیدی دیگر در سیاست پولی ایالات متحده، با علامت سوال درباره سرنوشت بازار وارد هفته جدیدی می شود.

پس از پایان هفته قبل و بسته شدن کندل هفتگی بیت کوین در بالاترین سطح از اواسط ژوئن (اوایل تیر)، معامله گران بسیار محتاط هستند زیرا فدرال رزرو آماده می شود تا نرخ های بهره را برای مبارزه با تورم افزایش دهد.

در حالی که بسیاری امیدوار بودند که بیت کوین بتواند از محدوده معاملاتی اخیر خود خارج شود و به روند صعودی خود ادامه دهد، وزن فدرال رزرو با شروع هفته به وضوح قابل مشاهده است و به صحنه دارایی های پرریسک فشار وارد می کند.

این شکنندگی در شبکه بیت کوین نیز مشاهده می شود چراکه فشار بر استخراج کننده های بیت کوین بالا است و هزینه واقعی استخراج در بازار نزولی از درآمد آن پیشی می گیرد.

در عین حال، نشانه‌های دلگرم‌کننده‌ای از برخی معیارهای زنجیره‌ای وجود دارد که سرمایه‌گذاران بلندمدت همچنان از تسلیم شدن خودداری می‌کنند.

در ادامه نگاهی به محرک های احتمالی بازار در هفته پرتنش جاری برای ارزهای دیجیتال، سهام و موارد دیگر برگرفته از مقاله منتشر شده در کوین تلگراف می اندازیم.

فدرال رزرو در مورد افزایش بعدی نرخ بهره در این هفته تصمیم می گیرد

داستان اصلی این هفته، بدون شک افزایش نرخ بهره فدرال رزرو است. این یک داستان آشنا است. کمیته بازارهای باز فدرال (FOMC) در 26 تا 27 ژوئیه (4 و 5 مرداد) شاهد تصمیم گیری سیاست گذاران در مورد میزان حرکت بعدی نرخ بهره است که احتمالا افزایش 75 یا 100 واحد پایه خواهد بود.

تورم ایالات متحده، مانند بسیاری از حوزه های اقتصادی دیگر، در بالاترین حد خود در چهل سال گذشته قرار دارد و به نظر می رسد رشد سریع آن، این نهاد را غافلگیر کرده است.

تصمیم نرخ بهره در تاریخ 27 ژوئیه (5 مرداد) ساعت 2:00 بعد از ظهر به وقت شرقی (EST) است (10:30 شب به وقت تهران)، تاریخی که می تواند با افزایش نوسان در دارایی های پرریسک همراه باشد.

یکی از تحلیلگران هشدار داد که به دلیل نقدینگی پایین معاملات تابستان و همچنین عدم اطمینان در بین خریداران این موضوع می تواند شدید باشد.

بیت کوین و دارایی‌های پر ریسک پس از رویدادهای افزایش نرخ بهره امسال توسط FOMC ، افزایش یافته‌اند، اما پس از یک افزایش فروخته می‌شوند و دوباره نزول می کنند، آیا این بار متفاوت خواهد بود؟» تحلیلگر با نام مستعار Tedtalksmacro در تویتر ادامه داد:

” جلسه ژوئن FOMC شاهد افزایش 75 واحدی بود که ذخیره فدرال ایالات متحده افزایش یافت – بزرگترین افزایش از سال 1994. قبل از اینکه نرخ تورم به حالت عادی برگردد، افزایش شدید بیشتری انتظار می رود. “


حتی قبل از شروع رویدادها، این هفته از قبل متفاوت است – بازارهای آسیایی در مقایسه با لحن صعودی هفته گذشته که با افزایش مجدد بیت کوین و آلت کوین همراه بود، ثابت هستند.

در حالی که برخی استدلال می کنند که فدرال رزرو نمی تواند نرخ ها را بدلیل مختل کردن اقتصاد، بیش از حد افزایش دهد، اما، Tedtalksmacro به بازار اشتغال به عنوان هدفی برای تداوم افزایش ها اشاره کرد.

قیمت بیت کوین نمی تواند از میانگین متحرک کلیدی عبور کند

داده‌های تردینگ ویوو (TradingView) نشان می‌دهند که آخرین بسته شدن کندل هفتگی بیت‌کوین چیزی شبیه به نیمه راه برای خریداران بود. در حالی که بیت کوین بهترین عملکرد خود را در بیش از یک ماه نشان داد، نتوانست میانگین متحرک 200 هفته ای (MA) را در 22800 دلار به دست آورد.

پس از اینکه کندل هفتگی در حدود 22500 دلار بسته شد، بیت کوین شروع به سقوط به پایین ترین محدوده معاملاتی خود کرد و هنوز در زمان نگارش زیر 22000 دلار باقی مانده است.

تحلیلگر تویتر با نام مستعار Crypto Tony می نویسد :

” در طول هفته گذشته قیمت اتریوم و بیت کوین بالا رفت. اگر بتوانیم 1460 دلار را برای اتریوم و 21700 دلار را برای بیت کوین نگه داریم بازار تسکین خواهد یافت. “

باید ببینیم که آیا قیمت بیت کوین در 21666 دلار پشتیبانی خواهد شد.

معامله گر محبوب Anbessa در آخرین توئیت خود به دنبال کنندگان توییتر گفت: صبر.

در همین حال، یکی دیگر از حساب‌های کاربری با نام مستعار Crypto Chase، پیشنهاد کرد که بازگشت به MA 200 هفته‌ای منجر به افزایش بیشتر قیمت خواهد شد.

” اگر قیمت دوباره بالا برود و تایید شود قیمت 22800 دلار را تحت نظر خواهم گرفت که احتمالا پشتیبان ورود به لانگ (خرید) تا 23200 دلار خواهد بود. “

وی در توئیت دیگر، 21200 دلار را به عنوان هدف نزولی بالقوه در نظر گرفت، که همچنین سطح حمایت/مقاومت را در نمودار روزانه تشکیل می دهد.

با این حال، بیت کوین با قیمت 21900 دلار همچنان در حدود 1200 دلار بالاتر از همان نقطه یک هفته پیش باقی مانده است.

در جاهای دیگر، رشد اخیر قیمت بیت کوین برای تغییر دیدگاه‌های بلندمدت نسبت به بیت کوین کافی نبوده است. از نظر Venturefounder، یکی از مشارکت‌کنندگان در شرکت تحلیل زنجیره‌ای کریپتو کوانت (CryptoQuant)، هنوز یک کف قیمت کلان ظاهر نشده است و بیت کوین احتمالاً به قیمت 14000 دلار خواهد رسید.

مطابق با چرخه های هاوینگ گذشته، این هنوز هم قابل قبول ترین پیش بینی من برای بیت کوین قبل از هاوینگ بعدی است: بیت کوین در 6 ماه آینده تسلیم می شود و به پایین چرخه می رسد (هر جایی بین 14 تا 21 هزار دلار)، و در اکثر مدت زمان در سال 2023 در محدوده 28 تا 40 هزار دلار نوسان می کند و تا هالوینگ بعدی دوباره به 40 هزار دلار خواهد رسید.

سختی به سطح مارس باز می گردد

سختی، معیار رقابت در میان ماینرها است که از اواخر ژوئن (اواسط تیر) کاهش یافته است و اکنون به سطحی بازگشته است که از مارس (فروردین) مشاهده نشده است.

جدیدترین افت سختی شبکه بیت کیون قابل توجه بود، که منجر به کاهش 5 درصدی از کل سختی شد و از تغییر در فعالیت ماینر خبر داد. این بزرگترین کاهش یکجا از ماه می 2021 (اردیبهشت 1400) بود و تخمین زده می‌شود که افت قیمت بعدی، تا ده روز دیگر واقع شده و 2 درصد دیگر را کاهش یابد.

هر چه سختی شبکه بیت کوین کمتر باشد، استخراج بیت کوین ساده تر یا کم انرژی تر است، زیرا در کل رقابت کمتری وجود دارد. با این حال، داده‌ها نشان می‌دهند که در این میان، نیاز به ماندن در بالای آب همچنان یک دغدغه است چراکه با افت قیمت بیت کوین درآمد شرکت های استخراج بیت کوین کاهش یافته است و از طرفی هزینه های آنها حتی افزایش یافته است. بنابراین شرکت های استخراج مجبور می شوند برای تامین هزینه های خود در قیمت های پایین ، بیت کوین های خود را بفروش برسانند. طبق گفته‌های کریپتوکوانت (CryptoQuant)، ماینرها تنها در 24 جولای (2 مرداد) 909 بیت کوین را به صرافی‌ها ارسال کردند که بیشترین میزان در یک روز از 22 ژوئن (یک تیر) و کاهش 5 درصدی سختی شبکه است.

بنابراین یک چرخش برای ماینرها در این هفته دور از چشم باقی می ماند.

شاخص MVRV-Z

یکی از داغ‌ترین معیارهای زنجیره‌ای در بیت‌کوین به تازگی از مرز صفر عبور کرده است.

در 25 جولای (3 مرداد)، عدد شاخص MVRV-Z بیت کوین پس از اینکه به مدت یک هفته در محدوده مثبت قرار داشت، مجدد به محدوده منفی بازگشت و بدین ترتیب به منطقه ای که معمولاً برای کف های قیمت کلان بیت کوین اختصاص دارد، سقوط کرد. گلسنود در تویتر نسبت به منفی شدن این شاخص هشدار داد.

شاخص MVRV-Z نشان می دهد که بیت کوین نسبت به “ارزش منصفانه” چقدر در اشباع خرید یا فروش قرار دارد و به دلیل توانایی عجیبش در تعریف کف قیمت ها محبوب است. بازگشت این شاخص می‌تواند نشان‌دهنده دوره جدیدی از فشار فروش بر قیمت بیت کوین باشد، باید توجه کرد که دقت در رسیدن به کف قیمت دارای حاشیه خطای دو هفته‌ای است.

احساسات بازار از بالاترین سطح چهار ماهه کاهش می یابد

اگر داده های احساسات بازار را در نظر بگیریم می توان گفت که برای بازار رمزارز، هفته گذشته ممکن است دوره کوتاهی از شور و نشاط غیرمنطقی باشد.

آخرین اعداد از شاخص ترس و طمع رمزارز نشان می دهد که این شاخص در هفته گذشته به بالاترین حد از ماه آوریل (فروردین) رسید و اکنون بطور ثابتی در حال کاهش است.

در 25 جولای (3 مرداد)، این شاخص عدد 30 را نشان می دهد که همچنان در محدوده “ترس” قرار دارد اما پنج امتیاز بالاتر از محدوده “ترس شدید” قرار دارد که بازار قبلاً 73 روز را در آن سپری کرده بود.