بازار نزولی 2022 بدترین بازار ثبت شده بیت کوین بوده است

0
176

بازدیدها: 190

به گزارش کوین تلگراف، تجزیه و تحلیل اخیر بر روی زنجیره بیت کوین توسط گلس‌نود (Glassnode) نشان می دهد که چرخه نزولی فعلی بیت کوین بدترین چرخه تاریخ بیت کوین است.

به گفته گلس‌نود، عوامل متعددی در تبدیل شدن بازار نزولی رمزارز به بدترین وضعیت ثبت‌شده تاکنون نقش داشته است، اکنون اکثر معامله‌گران بیت‌کوین (BTC) در ضرر هستند و به فروش خود با ضرر ادامه می‌دهند. گزارش روز شنبه شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین گلس‌نود (Glassnode) با عنوان “مقایسه نزول های تاریخی” نشان می دهد که چگونه افت فعلی بیت کوین به زیر میانگین متحرک 200 روزه (MA)، انحراف منفی از قیمت حقیقی (realized price) و ضرر خالص تحقق یافته (net realized losses) باعث شده تا سال 2022 به بدترین مورد در تاریخ بیت کوین تبدیل شود:

” در این میان، بیت‌کوین و اتریوم هر دو کمتر از بیشینه تاریخی چرخه قبلی خود معامله شدند که برای اولین بار در تاریخ اتفاق افتاده است. “

اولین و واضح ترین نشانه بازار نزولی زمانی است که قیمت بیت کوین (BTC) به زیر میانگین متحرک 200 روزه و و حتی بدتر به زیر میانگین متحرک 200 هفته ای کاهش می یابد. برای نشان دادن میزان نادر بودن سطوح قیمت فعلی، گلس‌نود نشان داد که در طول بازار نزولی ۲۰۲۲، بیت‌کوین به زیر نیمه سطح میانگین متحرک ۲۰۰ روزه سقوط کرده است.

گلس‌نود همچنین نشان داد که سقوط به زیر عدد 0.5 در شاخص مضرب مایر (Mayer Multiple) (MM) یک مورد بسیار نادر است که از سال 2015 اتفاق نیفتاده است. مضر مایر در تغییرات قیمت بالاتر و پایین‌تر از میانگین متحرک 200 روزه ، شرایط اشباع خرید یا فروش را نشان می دهد. در این گزارش آمده است: “تنها 84 روز از 4160 روز معاملاتی (2%) شاخص مضرب مایر بسته شدن زیر 0.5 را ثبت کرده اند.

” برای اولین بار در تاریخ، چرخه 22-2021 مقدار مضرب مایر کمتری (0.487) نسبت به چرخه قبلی (0.511) ثبت کرده است. “


در تایید شدت بد بودن شرایط فعلی بازار می توان به کاهش قیمت بازار نقدی (Spot) به زیر قیمت حقیقی (realized price) اشاره کرد که معامله گران را مجبور کرده است تا بیت کوین های خود را به طور فزاینده ای با ضرر بفروشند. گلس‌نود خاطرنشان کرد که چنین اثر آبشاری «معمولاً مربوط به بازارهای نزولی و تسلیم بازار است».

گلس‌نود گفت مواردی که قیمت‌های بازار نقدی کمتر از قیمت حقیقی معامله می‌شوند غیرمعمول هستند، و اشاره کرد که این سومین بار در شش سال گذشته و پنجمین بار از زمان عرضه بیت‌کوین در سال 2009 است که این مورد اتفاق می افتد.

” بیت کوین در بازار نقدی در حال حاضر با 11.3 درصد تخفیف نسبت به قیمت حقیقی معامله می‌شوند، که نشان می‌دهد بطور میانگین، معامله گران در بازار اکنون از قیمت خرید خود پایین تر (در ضرر) هستند. “

نادر بودن این رویداد با استفاده از مدل گلس‌نود نمایش داده شده است که نشان می دهد تنها 13.9٪ از کل روزهای معاملات بیت کوین شاهد کاهش قیمت های لحظه ای به زیر قیمت های واقعی بوده اند.

این شرایط زمانی تشدید می‌شود که سرمایه‌گذاران زیان خود را در بزرگترین ارز دیجیتال قبول می‌کنند و اقدام به فروش بیت کوین خود در ضرر می کنند. زمانی که بیت کوین در ژوئن 2022 (خرداد 1401) به زیر سطح 20000 دلار سقوط کرد، گلسنود نوشت که سرمایه گذاران بیت کوین “بزرگترین زیان محقق شده روزانه را در تاریخ بیت کوین” تجربه کردند.

” سرمایه‌گذاران مجموعاً در یک روز 4.234 میلیارد دلار ضرر کردند که نسبت به رکورد قبلی 3.457 میلیارد دلاری که در اواسط سال 2021 ثبت شده بود، 22.5 درصد افزایش داشت. “


با در نظر گرفتن تمامی معیارهای منفی، گلسنود ارزیابی می کند که بازار در بحبوحه یک رویداد کاپیتولاسیون قرار دارد. رکسوبیت هفته قبل این ارزیابی را با اشاره به اینکه ماینرها شروع به فروش بیت کوین های خود کرده اند، تأیید کرد. این مورد دیگری است که نشان می دهد کاپیتولاسیون اتفاق افتاده است. چنین رویدادهایی اغلب نشان دهنده پایین ترین محدوده قیمت یک چرخه است که از آن به بعد رشد قیمت آغاز می شود.