جامعه رمزارز در ماه جولای به سه رویداد کلان چشم دوخته است که تاثیر زیادی بر ارزهای دیجیتال دارد

0
119

بازدیدها: 106

جامعه رمزارز در حال بررسی سه تاریخ کلیدی در این ماه است که می تواند بر مسیر بازار ارز دیجیتال و محیط کلان اقتصاد ایالات متحده در سال جاری تأثیر عمیقی بگذارد. در این مقاله این موارد را که از مقاله منتشر شده در کوین تلگراف گرفته شده است بررسی می کنیم.

در 13 جولای (22 تیر)، شاخص ماهانه قیمت مصرف کننده (CPI) و داده های مربوط به تورم برای عموم منتشر می شود. در 26 تا 27 جولای (4 و 5 مرداد)، تصمیم در مورد افزایش بیشتر نرخ بهره گرفته خواهد شد و در 28 جولای (6 مرداد)، برآوردهای تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه دوم 2022 ایالات متحده به ما نشان خواهد داد که آیا این کشور در رکود قرار دارد یا خیر.

13 جولای (22 تیرماه): میزان تورم، CPI

میشائل ون دی پوپ(Michaël van de Poppe)، مدیرعامل و بنیانگذار پلتفرم آموزشی و مشاوره ارز دیجیتال EightGlobal، روز دوشنبه به 614300 دنبال کننده خود در توییتر گفت که “همه چشم ها به داده های CPI در هفته آینده است” وی همچنین یکسری پیش بینی های صعودی برای بیت کوین درصورتیکه به بالای 20000 دلار برسد، ارائه کرد.

” نمودار بیت کوین مبهم است، اما اگر این احتمال وجود داشته باشد که بتواند سطح 20 هزار دلار را پازپس گیرد، ما به سطح 28 هزار دلار برای بیت کوین نگاه می کنیم و در بین این دو سطح از نظر من 23 هزار دلار نیز سطح مهمی است. همه چشم ها به داده های CPI هفته آینده و FED نگاه می کنند که تاثیر زیادی خواهد داشت. “

یکی از بنیانگذاران آکادمی کریپتو (The Crypto Academy) که در توییتر با نام مستعار نهنگ های رمزارز (Wolves of Crypto) شناخته می شود، به دنبال کنندگان خود گفت که مراقب این تاریخ باشند و اضافه کرد که پایین آمدن CPI از حد انتظار می تواند کاتالیزوری برای جهش بیت کوین باشد:

” همه به اعداد CPI در 13 جولای نگاه می کنند. اگر CPI پایین‌تر بیاید، یک کاتالیزور مهم برای جهش گربه مرده خواهد بود. “

شاخص CPI یکی از معیارهای سنجش چگونگی پیشرفت تورم با اندازه‌گیری میانگین تغییر قیمت‌های مصرف‌کننده بر اساس محاسبه هزینه سبدی از کالاها و خدمات خانگی است.

تداوم افزایش تورم می تواند بر تقاضای ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد، به طوری که مصرف کنندگان باید بیشتر از قبل برای زندگی خود هزینه کنند.

جالب توجه است، در حالی که بیت کوین در بحبوحه تورم بالا پس از بحران مالی جهانی در سال 2008 ایجاد شد و به دلیل عرضه ثابت و کمبود آن، به عنوان یک ابزار محافظ در مقابل تورم معرفی شد، در سال‌های اخیر شاهد عملکرد این ارز دیجیتال در راستای سهام‌ شرکت های فناوری سنتی بوده‌ایم که کمتر ضد تورم هستند.

اداره آمار کار ایالات متحده بصورت از پیش برنامه ریزی شده، شاخص CPI را در 13 جولای 2022 (22 تیرماه) اعلام خواهد کرد.

بر اساس گزارش تردینگ اکونومیکس (Trading Economics)، اجماع فعلی کارشناسان در مورد شاخص CPI یا به عبارتی نرخ تورم ماه ژوئن ، 8.7 درصد است، که کمی بالاتر از 8.6 درصد در ماه می است.

26-27 جولای (4 و 5 مرداد ماه): افزایش نرخ بهره فدرال رزرو

پس از افزایش 75 واحدی نرخ بهره در ماه قبل که یکی از بزرگترین و قابل توجه ترین افزایش های نرخ ماهانه در 28 سال گذشته بود، انتظار می رود پس از نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در اواخر این ماه، نرخ های بهره مجددا افزایش یابد.

افزایش نرخ بهره یکی از ابزارهای اصلی مورد استفاده فدرال رزرو و بانک مرکزی ایالات متحده برای مدیریت تورم از طریق کند کردن اقتصاد است. افزایش نرخ‌های بهره منجر به افزایش هزینه‌های وام می‌شود که می‌تواند باعث دلسردی مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها و وام‌دهی شود.

همچنین می‌تواند بر قیمت دارایی‌های با ریسک بالا مانند رمزارز، فشار نزولی وارد کند، چراکه سرمایه‌گذاران می‌توانند تنها با نگهداری پول نقد خود در حساب‌های بانکی بهره‌ دار و یا دارایی‌های کم‌ریسک، درآمد کم ریسک و مطمئن کسب کنند.

انتظار می رود که FOMC در این ماه تصمیم بگیرد که آیا افزایش 50 یا 75 واحدی بهره را اعمال کند. چارلی بیللو (Charlie Bilello)، موسس و مدیر عامل Compound Capital Advisors، پیش بینی می کند که نرخ بهره به اندازه 75 واحد افزایش خواهد یافت. او انتظار خود از فدرال رزرو را برای نرخ بهره در 4 نشست بعدی FOMC بصورت زیر منتشر کرده است:

  • جولای: افزایش 75 واحدی (bps) به 2.25% – 2.50%
  • سپتامبر: 50 واحد : افزایش به 2.75% – 3.00%
  • نوامبر : 50 واحد : افزایش به 3.25% – 3.5 %
  • دسامبر : 25 واحد : افزایش به 3.5% تا 3.75%

28 جولای (6 مرداد ماه): آیا در رکود هستیم؟

در 28 جولای، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده (BEA) برآوردی از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده برای سه ماهه دوم سال 2022 منتشر خواهد کرد. پس از ثبت کاهش 1.6 درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول 2022، بخش تحلیل GDP فدرال رزرو آتلانتا اکنون انتظار کاهش 2.1 درصدی در رشد تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه دوم 2022 را دارد.

دومین سه ماهه متوالی کاهش تولید ناخالص داخلی، ایالات متحده را وارد یک “رکود فنی” می کند.

اگر وضعیت رکود برای اقتصاد ایالات متحده بصورت رسمی تایید شود که البته انتظار می رود در سال 2023 آغاز شود، بیت کوین با اولین رکود تمام عیار خود مواجه خواهد شد و احتمالاً در کنار سهام شرکت های فناوری شاهد کاهش مداوم خواهد بود.

آستر نقره ای؟

علیرغم پیش‌بینی‌های کلان تاریک، برخی از کارشناسان برجسته رمزارز، سقوط اخیر بازار رمزارز تحت تاثیر پارامترهای کلان اقتصادی را به‌عنوان یک نشانه مثبت کلی برای صنعت رمزارز می‌بینند.

اریک وورهیس (Erik Voorhees)، کارشناس رمزارز و یکی از بنیانگذاران کویناپولت (Coinapult) و مدیر عامل و بنیانگذار شیپ شیفت (ShapeShift) می گوید که سقوط فعلی رمزارزها برای او “کمترین نگران کننده” است، زیرا این اولین سقوط بازار رمزارز است که ناشی از عوامل کلان خارج از رمزارز است.

” موارد قبلی همگی ناشی از حباب‌هایی بودند که به اقتصاد بزرگ جهانی ارتباط نداشتند. این اولین سقوط رمزارز است که به وضوح برون زا است. نتیجه عوامل کلان خارج از رمزارز. شاید به همین دلیل است که از بین تمام سقوط ها، این یکی برای من کمترین نگرانی را داشته است. “

گیائو وانگ (Qiao Wang) از شرکای اصلی پروژه Alliance DAO نظرات مشابهی را به 131200 دنبال کننده خود ارائه کرد و خاطرنشان کرد که این اولین چرخه ای است که در آن مورد اصلی نزول بازار یک “عامل برون زا” بود:

“افرادی که به دلیل عوامل کلان، نگران وضعیت رمزارزها هستند، متوجه می شوند که این چقدر خوب است و بازار صعودی خواهد بود”

وی افزود : این اولین چرخه ای است که در آن مورد اصلی نزول بازار یک عامل برون زا است. در چرخه های قبلی، عوامل همیشه درون زا بوده اند.