حجم معاملات ترا (LUNA) 200 درصد رشد کرده است

0
126
بازیابی حجم معاملات رمزارز لونا

بازدیدها: 102

بر اساس مقاله منتشر شده در کوین تلگراف ، علیرغم خطرات موجود و ریسک بالا ، “نوسانات دیوانه وار” رمزارز ترا همچنان برای بسیاری از سرمایه گذاران کوتاه مدت جذاب است عمدتاً به این دلیل که قیمت این رمزارز به طور لحظه ای در 14 می (24 اردیبهشت) 600 درصد افزایش یافت.

تنها هفت روز طول کشید تا اکوسیستم ترا (LUNA) به نابودی کامل نزدیک شود و قیمت این رمزارز از 85 دلار در 5 می (15 اردیبهشت) به تقریباً 0 دلار در 12 می (22 اردیبهشت) رسید. پس از آن و از آنجایی که بازار به آرامی در مورد آنچه اتفاق افتاده بود شفافیت پیدا کرد، حجم معاملات لونا به شدت بهبود یافت در انتهای هفته حجم معاملات بیش از 200 درصد رشد کرد.

استیبل کوین UST ، استیبل کوین رسمی شبکه ترا است که معادل یک دلار آمریکا است و توسط نهاد ترا کنترل می شود. نهاد ترا موظف است ارزش هر کوین UST را ثابت و معادل با یک دلار آمریکا نگه دارد. با حرکتی که توسط مجموعه ای از سرمایه داران انجام شد ارزش هر UST به تدریج کاهش یافت و اتصال هر UST به یک دلار آمریکا قطع شد (unpeg) نهاد ترا نتوانست ارزش UST را حفظ کند و در نتیجه هراس بالایی در بازار ایجاد شد که نتیجه آن برهم ریختن بازار رمزارز رسمی شبکه ترا یعنی لونا (LUNA) شد و قیمت این رمزارز به سرعت کاهش یافته و به صفر نزدیک شد. کوین گکو (CoinGecko) کاهش حجم معاملات لونا را به رقم 178.6 میلیون دلار در 13 می (23 اردیبهشت) ثبت کرد عددی که آخرین بار در فوریه 2021 (اسفند 1399) مشاهده شده بود.

دو وون (Do Kwon)، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران ترافروم (Terraform)، چند روز پیش طرحی را برای احیای شبکه ترا پیشنهاد کرد، که شامل پرداخت غرامت به دارندگان رمزارزهای UST و LUNA می شود تا از این طریق سرمایه گذاران را به نگه‌داشتن توکن‌ها با وجود سقوط قیمت ترغیب کند.

علیرغم خطرات موجود و ریسک بالا، و نوسانات دیوانه وار قیمت رمزارز لونا، این بازار همچنان برای بسیاری از سرمایه گذاران کوتاه مدت جذاب است عمدتاً به این دلیل که قیمت این رمزارز به طور لحظه ای و پس از افت بسیار شدید ، در 14 می (24 اردیبهشت) 600 درصد افزایش یافت.

از یک طرف سرمایه‌گذاران تلاش می‌کنند تا ضرر خود را جبران کنند و در طرف دیگر افراد دیگری تلاش می‌کنند تا از بازگشت قیمت لونا درآمد ناگهانی کسب کنند، حجم معاملات لونا بیش از 200 درصد افزایش یافته و به 6 میلیارد دلار در روز رسیده است. قبل از سقوط، اکوسیستم لونا به طور مداوم حجم معاملات بیش از 2 میلیارد دلار در روز را در طول دو سال گذشته ثبت کرده است.

با این حال، درست زمانی که قیمت لونا بین 10 تا 13 مه به شدت کاهش یافت، حجم معاملات آن افزایش یافت. سرمایه گذاران تلاش کردند زیان خود را کاهش دهند و از بازار خارج شوند ( از 5 تا 16 میلیارد دلار). حجم معاملات لونا در اوج خود در 11 می (20 اردیبهشت) به رکورد 16.15 میلیارد دلار رسید.

با توجه به عوامل مختلفی که ذکر شد، رمزارز لونا توانسته است حجم معاملات خود را به دست آورد و در زمان نگارش این مقاله ، این رمزارز در قیمت 0.00025 دلار معامله شد. طبق داده‌های کوین مارکت کپ، صرافی ارز دیجیتال بایننس 68.26 درصد از حجم معاملات لونا را در اختیار دارد و پس از آن کوکوین (KuCoin) با 9.52 درصد و اف تی ایکس (FTX) با 1.13 درصد قرار دارند.

روز جمعه، کاربران Crypto.com نگرانی‌هایی را در مورد معکوس شدن معاملات لونا در نرم افزار تلفن همراه صرافی مطرح کردند. کریس مارشالک، مدیر عامل Crypto.com، بعداً فاش کرد که یک خطای داخلی باعث شده است که سیستم قیمت‌های نادرستی را نشان دهد، که منجر به کسب سود 30 تا 40 برابری توسط سرمایه‌گذاران زیادی شده است.

” مشتریان زیادی بودند که با قیمت های اشتباه خرید می کردند و البته برخی نیز از این فرصت استفاده کردند تا از این مشکل حداکثر استفاده را ببرند. ما همه معاملات را معکوس کردیم و سرمایه از دست رفته مشتریان را برگرداندیم که از ما تشکر کردند، البته برخی نیز از این نقص ، سوء استفاده نکردند و داوطلبانه مبالغ را برگرداندند. “

با تشخیص این نقص در نرم افزار ، Crypto.com به طور موقت معاملات همه کاربران را مسدود کرد. پس از بررسی یک روزه نقص سیستم، همه حساب های کاربری دوباره فعال شدند. این شرکت 10 دلار از توکن داخلی خود کرونوس (CRO) را به عنوان نشانه حسن نیت برای سرمایه گذاران آسیب دیده هدیه کرده است.

بازار رمزارز همیشه دارای ریسک بالایی است و به ویژه رمزارز لونا اکنون در شرایط کاملا ناپایدار و پرریسکی قرار دارد. رکسوبیت هیچ پیشنهادی در جهت خرید یا فروش لونا نمی دهد.