دوهفته مانده به هالوینگ : متخصصین هشدار می دهند شاید اتفاقی نیفتد

0
51

بازدیدها: 13

با توجه به عدم قطعیتی که سراسر بخش اقتصاد را احاطه کرده است، متخصصین هنوز در مورد تاثیر هالوینگ بر روی قیمت بیت کوین تردید دارند.

در طول ماه گذشته در دنیای رمزارزها همه در مورد واقعه هالوینگ صحبت کردند که طبق زمانبندی در حدود دو هفته دیگر اتفاق خواهد افتاد. برای مبتدی ها مسلما یک واقعه پیش بینی شده مهم (اگر مهم ترین نباشد) در سال 2020 است. هر چند به دلیل پاندومی کوید 19 ، بسیاری از تحلیل گران هنوز مطمئن نیستند که این واقعه در قیمت آینده بیت کوین تاثیر داشته باشد.

جالب توجه این است که با اینکه ارزش سایر دارایی های سنتی از ماه مارس به مقدار زیادی کاهش یافته است بیت کوین توانسته مقدار زیادی از فشار نزولی خود را دفع کرده و به مسیر خود برگشته و ارزش خود را در حوالی 7000 دلار حفظ کند.

چه چیزی پیش رو است؟

در حالیکه تمام نشانه های فوق برای بیت کوین بعنوان یک منبع سرمایه گذاری مثبت است به نظر میاید که عدم قطعیت در مقایسه با هالوینگ های قبلی بسیار زیاد است.

برای درک بهتر وضعیت ما با آقای اسکات فریمن (Scott Freeman) از موسسان JST (یک شرکت خدماتی سرمایه گذاری در بازارهای دیجیتال است) مشاوره کرده ایم. وی بیان می کند که با چندین ماینر و سرمایه گذار در این زمینه صحبت کرده است و این پیام را از همه شنیده است که واقعه هالوینگ تا وقتی که قیمت بیت کوین به این منوال است ، بی تاثیر خواهد بود :

هالوینگ مدت هاست بر صفحه رادار همه است بنابراین تاثیر آن بر روی قیمت بیت کوین قبلا اعمال شده است. هالوینگ شاید در سودآوری برخی ماینرها (استخراج کننده ها) تاثیر بگذارد اما ما فکر می کند که همه ماینرها تا حالا برای کار خود اندیشیده و تغییرات لازم را داده اند.

بطور مشابه آقای ملتم دمیرورز (Meltem Demirors) رئیس اداره استراتژی برای مدیریت دارایی های دیجیتال شرکت CoinShares ، بصورت طنز گفت که مشابه سایر بخش های اقتصاد ، حرکت بیت کوین در زمان هالوینگ کنسل شد که به دلیل ویروس کرونا است. البته او اضافه کرد که شرکتش مواردی کلیدی را مشاهده کرده است که موجب افزایش تقاضا برای دارایی های دیجیتال می شود:

ما تقاضا به شکل افزایش کابردهای بیت کوین و یک رشد تمایل در موسسات به بیت کوین مشاهده می کنیم. به تدریج بازارهای جدید بطور روزافزون قیمت بیت کوین را کنترل می کنند.

عدم قطعیت بازار متخصصین را در مورد آینده بیت کوین به دو دسته تقسیم کرده است.

بطور سنتی ، واقعه هالوینگ بیت کوین با مقدار زیادی هیاهو همراه می شود که به افزایش قیمت بیت کوین کمک می کند. اما اینبار شرایط فرق می کند.

آقای Jose Listerri از موسسان Interdax که یک پلتفرم تبدیل رمزارز است می گوید که 16 ماه بعد از هالوینگ های قبلی قیمت بیت کوین نسبت به دلار آمریکا به یک بیشینه رسید اگر این روند مجدداتفاق بیافتدبیشینه قیمت باید در ماه سپتامبر 2021 باشد.

او همچنین در مورد این واقعه گفت ، تنها دستگاه های ماینر بهینه قدرت ادامه کار را خواهند داشت زیرا هالوینگ هزینه عملیات آنها را یک شبه دو برابر خواهد کرد. وقتی دستگاه های ماینر غیربهینه خاموش شوند مقدار کار بیشتری روی سایر ماینرها اعمال خواهد شد. او اضافه می کند :

تفاوت هالوینک این دفعه با دفعات قبل این است که بازار بیت کوین اکنون مشتقه است (solid derivatives market) بنابراین تاثیر ماینرها شاید به اندازه سال های 2013 و 2017 نباشد. مشتقاتی مانند بازار آتی (فیوچر) و Perpetual امکان هج کردن (hedge) کردن و همچنین امکان شرط بندی روی قیمت آینده بیت کوین را فراهم می کند.

آقای Lvailo Jordanov معتقد است که به دلیل محرک های مالی ، بیش از پیش مردم به دنبال دارایی هایی هستند که در طبیعت کمیاب است. در این میان هالوینک بیت کوین به این کمیابی اضافه می کند و کریپتو را بیشتر برای توده مردم جذاب می کند.

بطور مشابه آقای Trent Barnes مدیر شرکت داراییهای دیجیتال استرالیا معتقد است که با توجه به تعداد پارامترهایی که اکنون نقش بازی می کنند ، پیش بینی دقیق اینکه بیت کوین در شرایط فعلی اقتصاد چگونه عمل خواهد کرد سخت است. او اضافه می کند :

ما نوسان افسارگریخته ی کوتاه مدتی پس از هالوینگ را هم به بالا و هم پایین شاهد خواهیم بود. در طولانی مدت قیمت روی یک خط با مدل stock-to-flow حرکت خواهد کرد. من از دیدن اینکه قیمت در دست عموم مردم پرواز کند تعجب نخواهم کرد در این میان سرمایه گذاران باهوش به جمع آوری در پس زمینه ادامه خواهند داد.

آقای Fredrik Johansson موسس Libonomy معتقد است که هالوینگ های قبلی تحت تاثیر کمبود شدید قرار داشتند که مردم را به سمت بیت کوین کشاند اما اغلب سرمایه گذاران و علاقه مندان به کریپتو این دفعه فعالیت نمی کنند.