فدرال رزرو امروز چه تصمیمی خواهد گرفت؟ آخرین فرصت برای افزایش نرخ بهره قبل از وقفه 2 ماهه

0
118
نرخ بهره فدرال رزرو

بازدیدها: 164

بازار ارزهای دیجیتال در مورد اینکه امروز چه واکنشی نسبت به افزایش مجدد نرخ بهره توسط فدرال رزرو نشان خواهد داد، تصمیم نگرفته است. انتظار افزایش 75 واحد پایه وجود دارد، اما آیا جلسه فدرال رزرو (FOMC) منجر به رکورد افزایش 100 واحد پایه خواهد شد؟

به گزارش کریپتو اسلایت، فدرال رزرو نشست FOMC خود را در 27 جولای (5 مرداد) برگزار می کند و پس از آن به مدت 2 ماه جلسه دیگری برگزار نخواهد شد. همه نگاه ها به این است که آیا جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، مطابق با اجماع بازار ، نرخ بهره را 75 واحد پایه (bp) افزایش خواهد داد یا اینکه با توجه به افزایش تورم ، به دنبال افزایش 100 واحدی است.

انتظار می رود تصمیم فدرال رزرو در مورد نرخ بهره در ساعت 2 بعدازظهر روز چهارشنبه به وقت محلی ET (10:30 شب به وقت تهران) و داده های تولید ناخالص داخلی در ساعت 8:30 صبح پنجشنبه (5 بعدالظهر به وقت تهران) اعلام شود.

بر اساس پیش‌بینی زیروهج (ZeroHedge) از نشست FOMC و همچنین تحلیل اقتصاددانان مورد بررسی در رویترز، فقط 10 درصد احتمال حرکت 100 واحدی وجود دارد. این اقتصاددانان پیش بینی می کنند که در نشست 27 جولای بیشترین افزایش نرخ بهره اتفاق خواهد افتاد و در جلسات بعدی مقدار کمتری افزایش در نرخ بهره خواهیم داشت که پیش بینی می شود به ترتیب 50 واحد در سپتامبر (اواخر شهریور) و 25 واحد در نوامبر (آبان) باشد.

اجتناب از رکود

نشست فدرال رزرو تنها چند روز پس از آن برگزار می شود که کاخ سفید تلاش کرد تا یک تعریف جدید برای دوره های رکود اقتصادی ایجاد کند. اطلاعات مربوط به تولید ناخالص داخلی در ایالات متحده در روز پنجشنبه ارائه خواهد شد، که اگر کاهش دو چهارم تولید ناخالص داخلی را نشان دهد، می تواند بازارها را سردرگم کند.

دو چهارم رشد منفی تولید ناخالص داخلی اغلب به عنوان تعریف رکود ذکر می شود. با این حال، دولت فعلی کاخ سفید از این معیار استفاده نمی کند. معیارهایی از «بازار کار، هزینه‌های مصرف‌کننده و کسب‌وکار، تولید صنعتی و درآمد» به داده‌ها اضافه می‌شوند تا دیدگاهی «کل‌نگر» از سلامت اقتصاد ایجاد کنند.

آشفتگی بازار

تحلیلگران و مفسران بازار مانند گای (Guy) از شرکت Coin Bureau انتظار دارند چهارشنبه قبل از نشست فدرال رزرو مقداری آشفتگی در بازار وجود داشته باشد. وی در تویتر توئیت کرد :

” تصمیم نرخ بهره امروز آخرین فرصت برای فدرال رزرو برای کاهش تورم قبل از تعطیلات 2 ماهه است. منتظر تلاطم بازار باشید! “

مایکل جی ویلسون (Michael J. Wilson) از شرکت مورگان استنلی به یاهو فایننس (Yahoo! Finance) گفت :

” بازارهای سهام ممکن است در تلاش باشند تا از تعطیلی فدرال رزرو که همیشه یک سیگنال صعودی است جلوتر باشند. مشکل این بار این است که این تعطیلی احتمالاً خیلی دیر انجام شد. “

قیمت بیت کوین در 20 جولای (29 تیر) به 24 هزار دلار رسید اما از آن زمان به دلیل نشست FOMC در روز چهارشنبه، کاهش یافته است. در زمان نگارش این مقاله، بیت کوین 21300 دلار است.

بازارهای بزرگتر

در بازارهای بزرگتر، پس از انتشار گزارشی مبنی بر کاهش ذخایر نفت خام در ایالات متحده، قیمت نفت قبل از جلسه فدرال رزرو افزایش یافت. بازار بورس S&P500 از ابتدای ماه جولای، 5 درصد رشد کرده است که نشان می دهد احساسات ممکن است به سمت چشم انداز صعودی تر تغییر کرده باشد.

شبکه CNBC گزارش داد که به گفته تحلیلگر استاندارد چارتر (Standard Charter)، قیمت طلا ممکن است شاهد نوسانات باشد، با فرض افزایش 75 واحدی در جلسه جولای فدرال رزرو، ما معتقدیم که بخش عمده ای از نزول کوتاه مدت قیمت ها، قبلا پیشخور شده است و شاید بعد از این جلسه روند حتی صعودی باشد اما روند بلندمدت همچنان رو به نزول است.

در کنار نشست FOMC، شرکت هایی با ارزش ترکیبی 4 تریلیون دلار – از جمله متا، بوئینگ، اسپاتیفای، شاپیفای و آپورک – نیز قرار است درآمد سه ماهه دوم را در 27 جولای (5 تیر) گزارش کنند. تحلیلگر آقای جاش (Josh) در اینباره توتیت کرده است :

” شرکت‌هایی به ارزش بیش از ۴ تریلیون دلار هستند که امروز درآمد خود را گزارش می‌کنند، جلسه فدرال رزرو و افزایش نرخ بهره و اعداد تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم در ۲ روز منتشر می‌شوند (که رکود را تایید می‌کند). بازارها می توانند در کوتاه مدت متزلزل شوند، خود را آماده کنید. “

به جرات می توان گفت که احساسات متفاوتی در بازارهای جهانی وجود دارد. اینکه صنعت رمزارز چه واکنشی نشان خواهد داد هنوز مشخص نیست. قیمت بیت کوین به کمترین میزان همبستگی خود با نزدک از ابتدای سال تاکنون رسیده است. در میان نوسانات مورد انتظار بازار، مایکل سایلر (Michael Saylor) صراحتا به جهان یادآوری کرد که “بیت کوین هرگز سرمایه شما را از بین نمی برد.”

با نگاهی به داده‌های مربوط به وارونگی بازدهی خزانه‌داری (treasury yield inversions)، چارلی بیللو(Charlie Bilello) مدیرعامل کامپوند کپیتال، معتقد است که 75 واحد افزایش در نرخ بهره در بازارها هم اکنون نیز تاثیر گذاشته است. با توجه به اینکه بیت کوین هرگز رکود جهانی یا تورم فزاینده ای را تجربه نکرده است، تعیین اینکه آیا این موضوع در مورد رمزارز نیز صادق است، آسان نیست.

پس از جلسات قبلی FOMC در سال جاری، بیت کوین در روزهای بعد سقوط کرد. با این حال، با کاهش همبستگی با بازار سهام، احتمال شکست این روند وجود دارد. تا ماه سپتامبر (شهریور) دیگر نشست FOMC برگزار نخواهد شد، بنابراین می‌توانیم انتظارات تورمی دو ماه آینده را در تصمیم روز چهارشنبه ببینیم. پس از آن بازارها بدون دخالت فدرال رزرو به کشف قیمت خود برای تابستان ادامه خواهند داد.