قیمت بیت کوین به زیر «ارزش واقعی» خود ریزش کرد، آیا زمان خرید است؟

0
85

بازدیدها: 92

دیروز در 13 ژوئن (24 خرداد)، قیمت بیت کوین (BTC) از محدوده معاملاتی خود به سرعت نزول کرد و برای مدت کوتاهی به 22600 دلار رسید. قیمت سایر ارزهای دیجیتال نیز بصورت عمیق سقوط کردند. این سقوط ، قیمت ارزهای دیجیتال را به پایین ترین سطح آن از دسامبر 2020 (آذر 1399) رساند. آیا اکنون به کف قیمت رسیده ایم و زمان مناسبی برای خرید است. در ادامه تحلیلی برگرفته از وب سایت کوین تلگراف آورده شده است.

بر اساس داده های گذشته بیت کوین و بر اساس معیارهای مختلف ارزش گذاری ، بازار اکنون به نقطه ای رسیده است که نشان می دهد قیمت به شدت افت کرده است و شاید نزدیک به کف قیمت باشد. بیت کوین اکنون به زیر قیمت واقعی (realized price) خود سقوط کرده است، که نشان می دهد میانگین قیمت هر بیت کوین در بازار برابر با آخرین قیمتی است که در زنجیره مصرف شده است. به بیان دیگر، دارندگان فعلی بیت کوین ، بیت کوین های خود را به طور میانگین در قیمتی بالاتر از قیمت فعلی خریداری کرده اند.

در حالی که دردی که این سقوط قیمتی اخیر در سراسر اکوسیستم ایجاد کرده است را نمی توان نادیده گرفت، تنها موردی که به معامله گران خسته ارزهای دیجیتال امید می دهد این است که بدترین نزول ممکن رخ داده باشد. در روزهای آتی این نظریه تایید خواهد شد به این صورت که موسسات و معامله گران خرد برای خرید در این قیمت ها وارد خواهند شد.

“میگو و نهنگ” انباشت می کنند

داده‌های زنجیره‌ای نشان می‌دهد که همه معامله‌گران در پایین‌ترین سطح سالانه بیت‌کوین احساس ناراحتی نمی‌کنند. کیف پول های میگو، (یعنی کیف پول هایی که کمتر از 1 بیت کوین دارند) و کیف پول های نهنگ (کیف پول هایی که بیش از 10000 بیت کوین دارند) از زمان فروپاشی ترا (LUNA)، که اکنون به عنوان لونا کلاسیک (LUNC) شناخته می شود، یعنی از اوایل ماه مه (ابتدای خرداد) در حالت خرید و انباشت بیت کوین هستند.

بر اساس داده‌های گلس نود (Glassnode)، تعداد کیف‌پول‌های میگو از زمان سقوط لونا در ۹ می (19 اردیبهشت) ۲۰۸۶۳ مورد رشد داشته است، و در مجموع تعداد بیت کوین های این کیف پول ها ۹۶۳۰۰ بیت کوین نسبت به ماه نوامبر (آبان 1400) که قیمت بیت کوین به بالاتر حد کل تاریخ خود رسید ، بیشتر است.

کیف پول‌های نهنگ نیز در این بازه زمانی شلوغ بوده‌اند و ماهانه تقریبا 140 هزار بیت کوین به موجودی خود اضافه کرده اند که در مجموع 306358 بیت‌کوین نسبت به ماه نوامبر بیشتر است.

پشتیبانی محدود به 20000 دلار است

بخشی از دلیل فروش شدید اخیر و افت سریع قیمت بیت کوین ، فقدان تقاضا در محدوده 20,000 تا 27,000 دلار بوده است که در نمودار توزیع قیمت واقعی هزینه نشده به وضوح دیده می شود. به عبارتی بیت کوین در این محدوده دارای پشتیبانی قوی نبود.

در حالی که مقدار زیادی تقاضا در محدوده قیمتی 30000 و 40000 دلار وجود دارد، حجم پایینی از تقاضا در محدوده 20000 تا 27000 دلار دیده می شود که با شروع سقوط قیمت بیت کوین ، این محدوده به دلیل عدم وجود پشتیبان قوی ، پیموده شد. با این حال، باید توجه کرد که همیشه تاریک ترین هوا قبل از سپیده دم است و این می تواند بر اساس چندین معیار برای وضعیت فعلی بازار ارزهای دیجیتال صدق کند.

با توجه به نسبت RVT، که سرمایه تحقق‌یافته را با حجم روزانه معاملات در زنجیره مقایسه می‌کند، «ارزش شبکه در حال حاضر ۸۰ برابر بیشتر از ارزش روزانه معاملات است»، که نشان‌دهنده میزان پایین فعالیت در زنجیره است.

گلس نود می گوید :

” در چرخه‌های نزولی گذشته، شبکه‌ای که کمتر از آن استفاده شده است، به کف قیمت آن رمزارز می رسد. “

نسبت RVT در حال حاضر در بالاترین سطح خود از سال 2010 قرار دارد، که احتمالا نشان دهد که بازار به کف قیمت خود رسیده است و می تواند به زودی شاهد بهبود باشد، اما احتمال افت بیشتر را نیز نمی توان رد کرد.

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال اکنون به 980 میلیارد دلار می رسد و نرخ تسلط بیت کوین 46.3 درصد است.

تحلیل ها و نظرات بیان شده در مقالات از منابع معتبر جمع آوری می شود و مربوط به رکسوبیت نیست. مسئولیت تصمیم گیری بر اساس این تحلیل ها بر عهده کاربر است.