مرورگرهای وب 3 دروازه ای به سوی دنیای غیرمتمرکز هستند

0
97
اپرا وب 3

بازدیدها: 143

جورگن آرنسان (Jorgen Arnesen) معاون بخش وب 3 در مرورگر اپرا (Opera) با کریپتوایسلیت (CryptoSlate) در مورد مرورگرهای وب 3 (Web3)، مقایسه آنها با مرورگرهای وب 2 (Web2) اپرا، مصاحبه کرده و جایگاه شرکت اپرا در این بخش از بازار را به سرعت در حال رشد بیان می کند.

اصطلاح وب 3 (Web3) تا سال گذشته تقریباً ناشناخته بود اما اکنون به سرعت در حال تبدیل شدن به محبوب ترین کلمه مورد جستجو در جهان است. وب 3 که نشان‌دهنده ظهور عصر جدید اینترنت است، اکنون هم توسط شرکت‌های فناوری قدیمی و هم توسط پروتکل‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود.

اما وب 3 چیست و چرا اینقدر مهم شده است؟ برای پاسخ به این سوال کریپتوایسلیت با جورگن آرنسان (Jorgen Arnesen) معاون بخش وب 3 در اپرا (Opera) صحبت کرده است. به گفته وی اپرا تصمیم دارد به پورتال صنعت اینترنت جدید تبدیل شود.

وب 3 جدیدترین فرگشت (تکامل) اینترنت است

در اوایل دهه 1990، اینترنت به شکلی شروع شد که اکنون آن را وب 1 می شناسیم. در مرحله اول فرگشت (تکامل)، تنها تعداد کمی از تولیدکنندگان محتوا وجود داشت که اکثر کاربران اینترنت از محتوای تولید شده استفاده می کردند. آغاز رونق دات کام (com) در اواخر دهه 1990، آغاز وب 2 بود، جایی که برنامه های اجتماعی با قابلیت تعامل با کاربران امکان تولید محتوا توسط کاربران را فراهم کرد.

با این حال، سرعت و سهولت استفاده از وب 2 که برای کاربران ارائه می‌شود هزینه دارد. برای اینکه اینترنت مانند امروز به خوبی متصل و آسان باشد، باید روی سرویس‌های متمرکز میزبانی شود که مجموعه‌ای کاملاً جدید از مشکلات را به وجود می آورد.

یکی از بزرگترین مشکلات وب 2 از دست دادن کنترل بر حریم خصوصی است.

وب 3 یک پیشرفت طبیعی از فرگشت اینترنت است که خود را به عنوان راه حلی برای مشکلات ناشی از تمرکز نشان می دهد. هدف اصلی وب 3 استفاده از فناوری بلاک چین و رمزنگاری برای ارائه جایگزین‌های غیرمتمرکز و امن‌تر به کاربران برای خدمات وب ۲ است که همه کاربران می‌شناسند و استفاده می‌کنند.

با این حال، تعامل با اکوسیستم غیرمتمرکز وب 3 اغلب پیچیده است که می تواند کاربران بالقوه را منصرف کند. اینجاست که مرورگرهای وب 3 وارد عمل می‌شوند و به عنوان دروازه‌ای به دنیای غیرمتمرکز عمل می‌کنند و از میراث معادل‌های وب 2 خود استفاده می‌کنند. آرنسن می گوید:

” مرورگرهای وب 2 در کاری که انجام می دهند عالی هستند و دروازه ای را ارائه می دهند که از طریق آن می توانیم با وب سایت ها و خدمات فردی تعامل داشته باشیم. اما مرورگرهای وب 2 فقط می توانند کاری را انجام دهند که اینترنت در کل به آنها اجازه می دهد. از آنجایی که وب 2 مجموعه‌ای از وب‌سایت‌های متمرکز و مستقل است، مرورگرهای وب 2 محدود به ارائه دسترسی منحصر به فرد به این وب‌سایت‌ها به همان روشی هستند که طراحی شده‌اند. مرورگرهای وب 3 با دادن پنجره ای به تعداد زیادی از سرویس های متصل به هم که توسط فناوری های انحصاری یا متمرکز کنترل نمی شوند، عملکردهای بیشتر و بهتری را امکان پذیر می کنند. “

تعامل با دنیای غیرمتمرکز

به گفته آرنسان ، ظهور مرورگرهای وب 3 به کاربران این امکان را داده است که با طیف گسترده ای از برنامه های غیرمتمرکز و بلاک چین به راحتی ارتباط برقرار کنند. این به طور قابل توجهی تجربه کاربر را هنگام تعامل با پلتفرم‌ها و سرویس‌های وب 3 بهبود بخشیده است، علی‌رغم این واقعیت که آنها هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند. آرنسن می گوید:

” در حال حاضر وب غیرمتمرکز ، ده‌ها هزار برنامه، پروتکل، ارزهای دیجیتال، بلاک چین، بازی‌ها و وب‌سایت‌ها را در بر می‌گیرد. در حالی که هدف نهایی وب 3 این است که بهترین‌ها را تحت یک اکوسیستم منسجم و متصل قرار دهد، وضعیت فعلی وب غیرمتمرکز همچنان مستلزم این است که امکان تعامل عمدتاً فردی را فراهم کند. “

آرنسن معتقد است که مرورگرهای وب 3 نقش بسیار مهمتری در وب غیرمتمرکز نسبت به همتایان وب 2 خود خواهند داشت. او توضیح داد:

” مرورگرهای وب 2 در کاری که انجام می دهند عالی هستند و دروازه ای را ارائه می دهند که از طریق آن می توانیم با وب سایت ها و خدمات فردی تعامل داشته باشیم. اما آنها فقط می توانند کاری را انجام دهند که اینترنت در کل به آنها اجازه می دهد. از آنجایی که وب 2 مجموعه ای از وب سایت های متمرکز و مستقل است، مرورگرهای وب 2 محدود به ارائه دسترسی منحصر به فرد به این وب سایت ها به روشی هستند که از قبل طراحی و محدود شده اند. “

از سوی دیگر، مرورگرهای وب 3 امکان عملکرد بیشتر را فراهم می کنند. او گفت که مرورگرهای وب 3 به کاربران پنجره‌ای را به سمت تعداد زیادی از خدمات به هم پیوسته می‌دهند که توسط فناوری‌های انحصاری یا متمرکز کنترل نمی شوند. از آنجایی که مرورگرهای وب 3 می توانند از این زیرساخت فراتر رفته و قابلیت همکاری بیشتری را با استفاده از یک رابط واحد ارائه دهند و دسترسی به هر گوشه وب غیرمتمرکز را امکان پذیر کنند، این مرورگرها تبدیل به دروازه واقعی اینترنت خواهند شد.

مرورگرهایی مانند اپرا (Opera) خود را در خط مقدم نبرد برای حفظ حریم خصوصی قرار داده اند. با توجه به اینکه سیستم مالی رمزارز بر وب غیرمتمرکز تأکید دارد بنابراین هیچگاه در این حد به حفظ حریم خصوصی نیاز نبوده است.

در حالی که فناوری‌های غیرمتمرکز مانند بلاک چین بصورت استاندارد متعلق به بخش خصوصی هستند اما دسترسی به آن‌ها همچنان مستلزم عبور از کانال‌های ایجاد شده وب ۲ مانند گوگل است. واسطه‌هایی مانند گوگل داده‌های کاربران را ردیابی و ثبت می‌کنند، به همین دلیل است که مرورگرهای وب 3 اقداماتی را برای ارائه زیرساخت‌های حفظ حریم خصوصی در لایه‌های اصلی کاربران انجام داده‌اند.

” مرورگرهایی مانند اپرا روش‌های ردیابی و جمع‌آوری داده‌ها را که بسیاری از وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها به صورت استاندارد پیاده‌سازی می‌کنند، مسدود می‌کنند. “

به گفته آرنسن ، اپرا تلاش های متمرکزی را برای پیشبرد پذیرش وب غیرمتمرکز با ارائه ابزارهایی برای تعامل با آن انجام داده است. این موضوع را می توان در درجه اول در مرورگر اپرا کریپتو مشاهده کرد که به کاربران اجازه می دهد به طیف وسیعی از بلاک چین ها و ارزهای دیجیتال و همچنین به همه برنامه ها و خدمات مرتبط با آنها دسترسی داشته باشند. آرنسن توضیح داد که ابزارهای اضافی مانند یک کیف پول رمزنگاری یکپارچه و یک وی پی ان (VPN) ممتاز رایگان به اپرا اجازه داده اند که پایه های دسترسی واقعا مستقل و بدون نیاز به مجوز را به وب غیرمتمرکز ایجاد کند.