مفهوم استخرهای سهام گذاری: مزایا و معایب سهام گذاری ارزهای دیجیتال

0
131
سهام گذاری رمزارز

بازدیدها: 92

1- استخر سهام (staking pools) رمزارز چیست؟

استخر سهام ابزاری است که به دارندگان توکن های رمزارز اجازه می‌دهد تا توکن های خود را در آن قرار دهند، در نتیجه به اپراتور استخر توانایی اعتباربخشی به تراکنش های رمزارز می‌دهد. در مقابل استخر به همه دارندگان توکن به دلیل اشتراک منابع محاسباتی‌شان پاداش می‌دهد.

برای بسیاری از سرمایه گذاران رمزارز در سراسر جهان، مفهوم استخر سهام نسبتاً ناشناخته بوده و جای شک و تردید وجود دارد. مفهوم استخر سهام در بلاک چین‌هایی وجود دارد که از مدل اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند و از دارندگان رمزارز می‌خواهد که توکن‌های رمزارز خود را در یک آدرس بلاک چین یا کیف پول خاص قرار دهند. این توکن ها به مدت زمان مشخصی قفل می شوند و در مقابل سود سالانه (APY) به توکن های آنها تعلق و اضافه می شود.

این توکن های قفل شده به سیستم توسعه زنجیره بلاکی مربوط به همان توکن متصل می شوند. در مقابل، بلاک چین از طریق اپراتور استخر سهام، درصد پاداش تعیین شده را بر اساس تعداد توکن‌های موجود، در اختیار سهامداران قرار می‌دهد. سرمایه گذاری در یک استخر سهام عمومی مزایا و همچنین نکاتی (به ویژه مدل استخر سهام) دارد که یک سرمایه گذار قبل از سهام گذاری باید در نظر بگیرد.

استخرهای سهام عمومی برای سرمایه‌گذاران خرد – که علاقه مند به سهام گذاری هستند – ایده‌آل است چراکه به دلیل مشارکت با تعداد زیادی سرمایه گذار دیگر در یک استخر ، نیاز نیست یک فرد تعداد زیادی توکن رمزارز را سهام گذاری کند. برای تبدیل شدن به اعتبارسنج در شبکه بلاک چین یا راه‌اندازی یک استخر سهام خصوصی لازم است تعداد زیادی توکن رمزارز سهام گذاری شود. استخر سهام گذاری امکان مشارکت تعداد زیادی از افراد را در سهام گذاری یک اعتبارسنج فراهم می کند و کارمزد را بین آنها تقسیم می کند. به عنوان مثال در مورد رمزارز اتریوم برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج مستقل نیاز به سهام گذاری 32 اتریوم است درحالیکه در یک استخر سهام گذاری اتریوم تعداد زیادی افراد می توانند با تعداد بسیار کمتری اتروم مشارکت کنند تا در کنار هم به 32 اتروم برسند.

2- سود استخر سهام گذاری

برای دارندگان رمزارز که توکن های خود را بصورت بلند مدت نگهداری می کنند، استخرهای سهام گذاری یک گزینه مناسب محسوب می شود چراکه همزمان با افزایش ارزش رمزارز خود ، از سود سهامگذاری نیز بهره مند می شوند.

یک سرمایه گذار می‌توانید با بخشی از توکن‌های رمزارز خود ، در یک استخر سهام ، سرمایه‌گذاری کند. استخر سهام بسته به ارز رمزپایه‌ای که به اشتراک گذاشته می‌شود، به صورت روزانه، هفتگی یا سه‌ماهه، به سرمایه گذاران پاداش می‌دهد. به عنوان مثال، سرمایه‌گذاران می‌توانند توکن‌های اتریوم خود را برای پاداش‌های روزانه و بدون توجه به حداقل موجودی، در یک استخر سهام در کوین بیس ( Coinbase ) قرار دهند. یکی دیگر از بلاک چین های محبوب برای سهام گذاری ، کازموس ( Cosmos ) است که دومین اکوسیستم بزرگ در بلاک چین است. سرمایه گذاران می توانند توکن های خود را از طریق اعتبارسنج های مختلف در تعداد زیادی از زنجیره های موجود در اکوسیستم کازموس سهام گذاری کنند.

انتخاب اینکه در کدام یک از استخرها وارد می شوید بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله نرخ کمیسیون، که معمولاً بین 5٪ تا 6٪ است و نحوه کمک آنها به اکوسیستم – مثلا برخی استخرها برای پروژه هایی که اعتبارسنجی می کنند، کد تولید می کنند. نرخ درصد سالانه (APR) از زنجیره ای به زنجیره دیگر متفاوت است، مثلا APR در کازموس هاب (Cosmos Hub) 15 درصد است در حالی که در اسموسیس (Osmosis) 60 درصد است و جونو (Juno) 150 درصد سود سالانه ارائه می دهد.

3- چرا باید در یک استخر سهام گذاری سرمایه گذاری کنید؟

استخرهای سهام‌گذاری متناسب با توکن‌های سرمایه‌گذاری شده، پاداش دریافت می‌کنند، حتی اگر شما تعداد توکن های کمتری از حداقل تعداد لازم برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج ، سهام گذاری کرده باشید متناسب با تعداد توکن سهام گذاری خودتان پاداش دریافت می کنید.

استخرهای سهام به هر کسی امکان می دهد درآمد غیرفعال کسب کند در حالی که همچنان توکن های رمزارز خود را دارد و از افزایش قیمت درازمدت آن بهره مند می شود. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران لازم نیست نگران نحوه عملکرد یک استخر سهام یا رویه‌های مورد نیاز در راه‌اندازی و اجرای یک گره اعتبارسنجی باشند، چراکه اپراتور استخر سهام از طرف همه سهامداران این کارها را انجام می‌دهد.

جوایز به‌دست‌آمده به‌صورت توکن رمزارز سهامگذاری شده است، زیرا بلاک چین هر بار که با موفقیت یک بلوک از تراکنش‌های یک رمزارز تکمیل می شود توکن های جدیدی از همان رمزارز را به استخر مربوطه پاداش می‌دهد به این ترتیب سهام گزاران آن استخر ، سهم منصفانه خود را متناسب با تعداد توکن‌های سهام گذاری شده خود ، دریافت می‌کنند.

با توجه به اینکه حداقل مقدار توکن های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنجی بسیار زیاد است، برای سرمایه گذاران تازه کار راحت تر است که رمزارزهای خود را با یک اپراتور استخر سهام عمومی قفل کنند تا از پاداش های قابل پیش بینی و مکرر بیشتری برخوردار شوند.

3- قبل از شروع سهام گذاری باید از چه مواردی آگاه باشید؟

علیرغم بازدهی بالقوه، برای یک سرمایه‌گذاری معقول ، هزینه‌های راه‌اندازی یک استخر سهام گذاری رمزارز باید در نظر گرفته شود.

مهم است که عاقلانه یک استخر سهام گذاری را انتخاب کنید، زیرا توکن های سهام گذاری شده به عنوان تضمینی برای بلاک چین عمل می کنند و مهم است که اپراتور استخر، که به عنوان یک اعتبارسنج در بلاک چین عمل می کند، کار خود را بدون هیچ گونه قصد مخرب انجام دهد.

فرض کنید یک بلوک با تراکنش‌های نامعتبر یا تقلبی تشکیل شده است، شبکه بلاک چین ممکن است مقدار مشخصی از توکن‌های سهام را بسوزاند و منجر به از دست دادن رمزارز سهام گذاری شده که متعلق به سهامداران است ، شود.

علاوه بر این، هنگامی که یک سرمایه‌گذار تصمیم می‌گیرد به یک استخر سهام بپیوندد، توکن‌های رمزارز او در یک آدرس بلاک چین خاص قفل می‌شوند و این ممکن است باعث شود که سرمایه گذار کنترل مستقیم بر توکن‌های قفل شده خود نداشته باشند. عاقلانه تر است که استخرهایی را انتخاب کنید که به سرمایه گذاران اجازه می دهد در فرآیند سهامداری شرکت کنند و در عین حال دارایی های خود را برای امنیت بیشتر در کیف پول سخت افزاری نگهداری کنند.

زمانیکه در یک استخر سهام گذاری می کنید پاداش‌های کوچک‌تری را نسبت به زمانی که توکن‌های خود را مستقیماً با بلاک چین سهام گذاری می کنید (بدون استخر)، دریافت می‌کنید، زیرا هر پاداش سهام گذاری بین بسیاری از شرکت‌کنندگان در استخر تقسیم می‌شود و البته کارگزار استخر نیز کارمزد خود را برداشت می کند که مربوط به کسر هزینه های پلتفرم و نرخ کمیسیون، می شود. برای اتریوم، تبدیل شدن به یک اعتبارسنج مستقل می‌تواند 6 درصد سود سالانه داشته باشد. در مقابل، سرمایه‌گذاری‌ در استخرهای سهام اترویم می‌تواند در بهترین حالت، سود سالانه کمتری در حدود 5 درصد به سرمایه شما پرداخت کند.

4- سهام گذاری را چگونه شروع کنیم

لازم است تحقیقات لازم در مورد همه استخرهای موجود برای یک توکن رمزارز خاص انجام شود و استخرهایی که سابقه اثبات شده و معتبر دارند انتخاب شوند.

برخلاف استخراج رمزارز، سهام گذاری رمزارز مستلزم سرمایه‌گذاری در تجهیزات استخراج برای کسب درآمد نیست. چندین استخر سهام گذاری رمزارز وجود دارد که در حال حاضر برای ارزهای دیجیتال مختلف که بر روی یک بلاک چین با مکانیسم اثبات سهام کار می‌کنند در دسترس هستند. پیشنهاد می کنیم صرافی‌های رمزارز معتبر را که استخرهای سهام عمومی ارائه می دهند انتخاب کنید نه استخرهای سهام خصوصی که ممکن است سود سالانه بالاتری ارائه دهند.

جدای از در نظر گرفتن رتبه بندی استخر سهام، عاقلانه است که استخرهایی را انتخاب کنید که به طور منظم اخبار و اطلاعات مختلف در مورد عملکرد استخر سهام را به سرمایه گذاران ارائه می دهند و در عملکرد آنها شفافیت وجود دارد. این شامل تصمیم گیری کلیدی در مورد نقشه راه آینده استخر و اینکه چگونه سرمایه گذاران بخشی از فرآیند می باشند، می شود.