هالوینگ بعدی بیت کوین: نصف شدن استخراج و نگه داشتن بیت کوین؟

0
1119

بازدیدها: 840

هالوینگ پیش روی بیت کوین ممکن است باعث تقاضای بیشتر و قیمت بیشتر شود اما چالش های هالوینگ 2020 چیست؟

بعضی وقت ها کمتر ، بیشتر است. این یک اصل طراحی مدرن است اما باور عمیق بسیاری از جوامع رمزارز غیرمتمرکز است. در سراسر دنیای بیت کوین – در تویتر ، اخبار بیت کوین ، کانال های خصوصی و عمومی تلگرام – صحبت ها تنها به یک موضوع متمرکز شده است : هالوینگ ماه می (اردیبهشت). این واقعه تعداد بیت کوین استخراجی را نصف خواهد کرد. تولید بیت کوین کمتر به معنی تقاضای بیشتر و قیمت بالاتر است. اما برای اینکه بدانیم این جامعه چرا اینهمه هیجان زده است باید به تاریخچه بیت کوین بنگریم.

بیت کوین یک کالای محدود است. ماینرها باید محاسبات بلوک را برای دسترسی به بیت کوین حل کنند. همانطورکه استخراج طلا رفته رفته کمتر مقرون به صرفه می شود رشد استخراج بیت کوین نیز رفته رفته کمتر می شود. وقتی توسعه دهنده گمنام بیت کوین “ساتوشی ناکاموتو” در سال 2009 شبکه بیت کوین را راه اندازی کرد هر کامپیوتر ساده ای می توانست بیت کوین استخراج کند و جایزه 50 بیت کوینی بلاک را دریافت کند. در سال 2020 جایزه یک بلوک 12.5 بیت کوین است و تنها دستگاه های استخراج بهینه می توانند جایزه را دریافت کنند. بیت کوین قبلا در سال های 2012 و 2016 هالو شده است. وقتی در سال 2020 هالوینگ اتفاق بیفتند جایزه یک استخراج موفق بلوک 6.25 بیت کوین خواهد بود.

آخرین هالوینگ در سال 2016 باعث افزایش شدید قیمت بیت کوین شد اما کسی مطمئن نیست که در هالوینگ 2020 بازار تاثیر مشابه ای ببیند. وقتی اولین هالوینگ در سال 2012 اتفاق افتاد ، بیت کوین کمتر بعنوان یک کالای سرمایه ای محسوب می شد.کمتر کسی خارج از دنیای برنامه نویسی ، تکنولوژی و رمزگذاری نام آن را شنیده بود. هالوینگ ماه می کاملا متفاوت خواهد بود. رمزارز بصورت گسترده توسط عموم مردم شناخته شده نبود اما اکنون شناخته شده است و توسط روزنامه نگاران و خبرنگاران در سراسر دنیا پوشش داده می شود. اخبار هالوینگ پتانسیل وافر برای کشیدن افراد جدید به دنیای رمزارز و بلاک چین دارد.

هالوینگ شاید برخی افراد را متقاعد کند تا به بازار بیت کوین وارد شوند سایرین در دنیای بیت کوین قانون جدید را به سود خود نبینند (جایزه 6.25 بیت کوینی). استخراج کننده ها شاید از قیمت بیت کوین بیت کوین استقبال کنند اما آنها به این قضیه مشکوک هستند که افزایش قیمت بیت کوین بتواند متناسب با هزینه دوبرابری استخراج بیت کوین باشد. به عبارت دیگر برای استخراج کننده هایی که هزینه بالای برق می پردازند و آنهایی که دستگاه های استخراج قدیمی مانند Antminer S9 دارند هزینه استخراج بیت کوین حتی می تواند تا 7600 الی 13000 دلار برسد. این هزینه های بالا بسیاری از استخراج کننده ها را از شبکه خارج خواهد کرد که می تواند به دلیل افزایش سهم بازار ، خبر خوبی برای سایر استخراج کننده ها باشد.

از آنجائیکه دستگاه های استخراج جدید سریع تر و بهینه تر هستند حرکت شرکت ها به سمت سرمایه گذاری در زمینه دستگاه های استخراج مانند حلقه های استخراج خواهد بود. این حلقه های استخراج گران و کمیاب هستند و در نتیجه هزینه استخراج بیشتر می شود. نگرانی وجود دارد که ویروس کرونا مسیر تامین حلقه های استخراج را قطع کند. بنابراین دستگاه های استخراج کننده جدید به سمت شرکت های استخراج حرکت خواهند کرد. در نتیجه برخی استخراج کننده ها شاید بطور موقت عملیات خود را متوقف کنند که بالقوه باعث کاهش توان هش برای حل کردن فرمول های استخراج می شود. هاوینگ ها خود به اندازه کافی سخت هستند ویروس کرونا می تواند واقعه پیش رو را خشن تر کند.

حتی افرادی که در جامعه کریپتو حضور دارند اما بیت کوین نگهداری نمی کنند در مناظره تاثیر هالوینگ در قیمت، شرکت کنند. برخی می گویند که اطلاع از واقعه هالوینگ بر روی ارزش بیت کوین اثر گذاشته است زیرا بازار کاهش جایزه استخراج را مورد توجه قرار داده است اما برخی نظریه مخالف دارند زیرا بازار رمزارز جوان است و هنوز به بلوغ نرسیده است و احتمال افزایش قیمت قبل از هالوینگ کم است.

هرچه بیت کوین رشد کند کمیاب تر می شود بویژه اگر این رشد باعث افزایش قیمت آن شود افزایش امنیت برای افرادی که می خواهند بیت کوین نگهداری کنند یا برای عملیات های مالی استفاده کنند مهم است. کاربران جدید باید قوانین استاندارد را برای امنیت رمزارز رعایت کنند و باید بدانند که از دست دادن کلید و کدها به معنی از دست دادن پول است. خدمات کیف پول می تواند یک مکانیزم امن برای کاربران جدید باشد و کسانی که مبالغ بالایی از رمزارز نگهداری می کنند شاید آن را بین چندین کیف پول پخش کنند.

هالوینگ بعدی در 12 ما می اتفاق خواهد افتاد و و تاثیر دقیق آن (کوتاه مدت یا بلند مدت) به طور دقیق قابل پیش بینی نیست حتی با بررسی دو هالوینگ قبلی. چیزی که ما می دانیم این است که هالوینگ 2020 در آینده جامعه بیت کوین به یک شکل و فرم تاثیر خواهد داشت. آن می تواند کار را برای استخراج کننده ها سخت تر کند و برای صدها و هزاران سرمایه گذار رمزارز جدید قابل اتکا شود. همه باید برای ماه می آماده باشیم. هر اتفاقی که بیفتند بزرگ خواهد بود و همه را سورپرایز خواهد کرد.