چطور یک رمزارز ایجاد کنیم – راهنما از صفر تا صد

0
145

بازدیدها: 47

یاد بگیرید چگونه رمزارز خود را ایجاد و گسترش دهید.

در این مقاله مراحل لازم برای ایجاد یک رمزارز را قدم به قدم توضیح می دهیم. در هر مرحله منابع تخصصی که دارای اطلاعات کامل است معرفی می شود. شاید بخواهید این مقاله را بوک مارک کنید تا بعدا بتوانید به این مقاله برگردید.

دنیای هیجان انگیز رمزارزها ، تمرکز بسیاری را به پتانسیل آینده می برد. برخی فقط به پتانسیل سودآوری آن توجه می کنند و برخی به کاربردهای آن.

اگر شما جزو گروه دوم هستید احتمالا می خواهید در مورد ایجاد رمز ارز بدانید. به هر حال با وجود 6000 رمزارز در دنیا ، مسلما جایی برای رمزارز شما نیز هست.

این مقاله یک راهنمای جامع برای ایجاد موفقیت آمیز یک رمز ارز است. حتما این صفحه را بوک مارک (bookmark) کنیدشاید بعدا بخواهید به این مقاله برگردید.

برای خرید خودکار رمزارزها ( تتر ، بیت کوین – اتریوم و غیره ) با پایین ترین قیمت اینجا کلیک کنید

چطور یک رمزارز درست کنیم.

چندین مورد وجود دارد که برای ایجاد یک رمزارز باید آنها را مورد توجه قرار دهید.

کوین (coin) درست کنیم یا توکن (token)

اولین مرحله توسعه کوینی است که می خواهید منتشر کنید. ایجاد کوین یا توکن یک فرایند تکنیکی است. هرچند چندین راهنما در وب وجود دارد اما واقعیت این است که باید حداقل به دانش برنامه نویسی نیاز دارید.

برای ایجاد یک کوین رمزگذاری شده دو روش وجود دارد.

 • روش اول ایجاد یک بلاک چین ( blockchain ) است. این روش به شما اجازه می دهد پارامترهای زیادی را تنظیم کنید و یک پروژه بلاک چین منحصربه فرد ایجاد کنید. از آنجائیکه این روش سخت و هزینه بر است، تعداد زیادی ویدئو آموزشی برای آن ساخته شده است.
 • روش دوم ایجاد یک توکن است. این روش خیلی آسانتر است و هزینه کمتری دارد که توسط اکثر ایجادکننده های رمزارز استفاده شده است. در واقع شما یک توکن بر روی یک بلاک چین موجود ایجاد می کنید که مشهورترین آن شبکه اتریوم است. در اتریوم، می توانید یک توکن ERC20 ایجاد کنید. ایجاد توکن آسان است ، نیازمند تخصص بالایی نیست و نقطه شروع خوبی است. یک راهنما برای اینکار را اینجا ببینید.

به یاد داشته باشید که نوع رمزارز بزرگترین پارامتر موفقیت نیست بلکه تنها نقطه شروع است. بنابراین شاید بهتر است از توکن ERC20 شروع کنیم.

جمع آوری تیم موفق

شما احتمالا به تنها نمی توانید یک رمزارز را به تنهایی ایجاد کنید. بنابراین بهتر است کار خود را با یک تیم شروع کنید.

توانایی جمع آوری و ایجاد یک تیم قوی معمولا در نظر گرفته نمی شود تا اینکه دیر شده و کار خراب می شود در حالیکه از همان ابتدا نیاز است.

هرگز هیچ کس به تنهایی رمزارز ایجاد نکرده است. امروزه شما حداقل به موراد زیر نیاز دارید:

 • توسعه دهنده وب – حداقل یک نفر در تیم شما باید تخصص کافی در این زمینهداشته باشد تا مطمئن شوید تمامی مشکلات مربوط به توکن و وب سایت را رفع می کند.
 • بازاریابی و بازارسازی – حداقل یک نف باید تخصص کافی در این زمینه داشته باشد و رمزارز شما را در معرض دید قرار داده و به جامعه معرفی کند.

همین! با یک تیم کوچک دو نفره می توانید رمزارز خود را ایجاد کنید. سایر موارد را می توانید به راحتی به بیرون واگذاری کنید (freelancer).

با مطاله این مقاله کم کم متوجه خواهید شد که زمان کافی برای انجام بسیاری موارد را به تنهایی نخواهید داشت. پس بر حسب بودجه و نیازتان می توانید تیم خود را گسترش دهید.

یک واسط ایجاد کنید ( interface )

چیزی که اغلب در دنیای استارتاپ ها اتفاق می افتد ظرف اکثر انرژی به ساخت یک محصول است. برای اغلب بیزنس ها ، یک محصول خوب خود به خود مخاطبین خود را جذب می کند.

این ذهنیت در مورد رمزارز صحیح نیست. ایجاد بسیاری از رمزارزها سال ها طول می کشد. زیرا باید روی ایجاد اعتماد تمرکز کنید و بهترین راه ایجاد اعتماد ، ایجاد یک وب سایت با طراحی زیبا است.

هر چند این مورد مقداری هزینه دارد اما بعدا تاثیر زیادی خواهد داشت وقتی کوین خود را در اختیار اکسچنجرها (صرافی) قرار می دهید یا اینکه می خواهید در Coinmarketcap لیست شوید.

مواردی که در ایجاد وب سایت باید مدنظر داشته باشد:

 • وب سایت خود را زیبا طراحی کنید – مطمئن شوید که طراحی وب سایت شما متناسب با هدف شما است.
 • پیام اصلی خود را در بالای وب سایت قرار دهید – بازدید کننده باید در پنج ثانیه بداند که پروژه شما در مورد چیست.
 • خلاصه کنید – هرچه کمتر تکنیکی توضیح دهید و هر چه ساده تر هدف خود را تشریح کنید بهتر است.
 • شخصی کنید – مردم درصورتی به شما اعتماد می کنند که بدانند شما چه کسی هستید.

یک وایت پیپر ( whitepaper ) بنویسید

وقتی یک وب می سازید باید زمان و هزینه برای ساخت یک وایت پیپر با کیفیت برای پروژه خود صرف کنید. از طرفی دلیل اینکه مردم وب سایت شما را بازدید می کنند همین است.

تفاوت بین یک وب سایت عالی و یک وایت پیپر عالی این است که دومی نیازی به تمرکز روی طراحی ندارد.

تمرکز روی نوشتن محتوی با کیفیت است که منظور من از این مورد ، تکنیکی بودن نوشته نیست بلکه منظور دقیقا برعکس است. موارد مهمی که در نوشتن یک وایت پیپر نیاز هست در ادامه آورده شده است:

 • یک خلاصه کوتاه که در آن در مورد هدف و رمزارز خود توضیح داده اید.
 • مشکلی که رمزارز شما آن را حل می کند.
 • راه حلی که رمزارز شما فراهم می کند و برنامه برای انجام آن.
 • اطلاعات تیم که به پروفایل لینکداین آنها متصل باشد.
 • اطلاعات درباره کوین شما ( منبع ، توزیع ، قیمت ICO و تاریخ و غیره )
 • نقشه راه برای مشخص کردن مواردی که سرمایه گذاران می توانند در آینده نزدیک انتظار داشته باشند.

بطور ایده آل شما باید پیام خود را در کمترین تعداد کلمه برسانید درحالیکه یک خلاصه از هرچیزی که باید بدانیم ارائه دهید.

یک جامعه (انجمن) جامد بسازید

مهمترین بخش از این مقاله که من علاقه مند هستم شما بیشتر روی آن تمرکز کنید همین بخش است.

یک کوین بدون جامعه کاملا بی ارزش است. بسیاری از خالقین کوین ها مقدار زیادی هزینه برای هدایت جامعه با استفاده از لیست شدن کوین در اکسچنجرها (صرافی ها) ی رمزارز می کنند. اما یک راه بسیار بهتر و کم هزینه تر وجود دارد و آن با ایجاد یک انجمن جامد توسط خودتان ممکن است.

اگر هنوز انجمن جامد ندارید بهتر است مقاله Kevin Kelly را در این زمینه مطالعه کنید که اهمیت یک انجمن با 1000 طرفدار واقعی را توضیح می دهد

چرا ایجاد یک انجمن به تنهایی مهمترین مرحله است

اگر توکن هایی که ایجاد می کنید کنبع باشند و جامعه ای که کوین شما را باور دارند به آن نیاز داشته باشند. هرچه تقاضا برای تهیه رمزارز زیاد باشد قیمت بالاتر می رود.

یک مثال عالی رمزارز BOMB است. دلیل فروش این رمزارز توانایی خودش در “نابودسازی خودش” است به این معنی که وقتی BOMB را به دیگری ارسال کنید بخشی از آن از بین می رود.

سازنده آن Zachary Dash بعنوان مدیر در انجمن آنلاین “Crypto Coin Trader” کار می کرد که چند سال پیش این پروژه را آغاز کرد. در این مدت یک انجمن مورد اعتماد ایجاد کرد.

بنابراین وقتی بازار نشانه های بارزی از اصلاح را بروز می داد ، او او تعدادی توکن BOMB رایگان برای هرکسی که علاقه مند به پروژه بود ارسال می کرد. حداقل 1000 نفر اط طرفداران که به پتانسیل کوین اعتماد کرده بودند تصمیم کرفتند مشارکت کنند.

در مدت یک ماه ، ارزش کوین افزایش بالایی یافت و از 1.13 دلار به 13.44 دلار افزایش یافت که به وضوح اهمیت داشتن یک جامعه باورپذیر در پروژه را نشان می دهد.

از کریپتو تویتر استفاده کنید

تا حالا نام کریپتو تویتر را شنیدید؟ این مرکز تویتر در زمینه رمزارز است جایی که هرکس در آن درباره بیت کوین و سایر رمزارزها صحبت می کند.

تاثیر تویتر در مورد رمزارزها بسیار بالا بوده است! اگر شما افراد مشهور در زمینه رمزارزها را در تویتر دنبال کنید سود خوبی از حرکت بازار کسب می کنید.

اگر یک پروژه کریپتو جدید این موضوع را تشخیص دهد می تواند هزینه زیادی برای کانال های تویتری کند. شاید بهتر اسن کانال های موجود را خریداری کنید تا اینکه یک کانال جدید ایجاد کنید.

وقتی تعداد مناسبی از طرفداران را جمع کردید (مثلا 100-200) می توانید انتشار توکن خود را آغاز کنید – مانند بایننس ، Crypto.com و Tron .

بعدا وقتی تعداد اعضای کانال شما به چند هزار افزایش یافت می توانید تبلیغ متقابل با سایر کانال ها را انجام دهید و یا در کانال افراد مشهور در زمینه کریپتو تبلیغ کنید که البته به بودجه شما بستگی دارد.

در گروه های فیس بوک عضو شوید و مشارکت کنید.

گروه های فیس بوک برای اینکار عالی هستند. بهترین کار مشارکت در گروه های موجود است به جای اینکه گروه خود را راه اندازی کنید. سعی کنید عضو فعال گروه های زیر باشید:

 • Crypto Coin Trader
 • Cryptocurrency investing
 • Crypto traders

برای پشتیبانی مشتریان از تلگرام استفاده کنید

تلگرام بهترین روش برای این است که دیگران بدانند شما چه می کنید. این کانال بیشتر برای پشتیبانی مشتریان استفاده می شود.

تلگرام دو گزینه دارد: ایجاد یک کانال و ایجاد یک گروه.

 • کانال ها به منظور ارائه اطلاعات استفاده می شوند و به اعضاء اجازه مشارکت در مباحث را نمی دهند. در عمل کانال ، یک منبع از مطالب و اعلانات قبلی شما است.
 • در گروه ها باید بیشتر توجه کنید زیرا یک صفحه چت است و اعضاء گروه سوالاتی می پرسند و صحبت می کنند و شما بعنوان مدیر باید آنها را راهنمایی کنید.

بسته به اندازه پروژه باید مدیران بیشتری استخدام کنید. در حالت ایده آل باید یک نفر را از اعضاء مورد انتخاب کنید و از توکن خود برای وی ارسال کنید (بعنوان دستمزد).

سایر مورادی که موثر هستند

 • تولید محتوا در Quora و Medium
 • تولید پادکست (podcast) در زمینه رمزارز
 • شرکت در کنفرانس ها و وقایع مهم در زمینه رمزارز

فروش توکن

برای فروش موفق توکن باید مراحل زیر را طی کنید

مطمئن شوید تمامی موارد قانونی را برای شروع دارید

شما در مقابل پول سرمایه گذاران مسئولیت دارید. باید در مورد قوانین و شرایط محلی در زمینه فروش رمزارز جدید تحقیق کنید. این موضوع در کشورهای مختلف متفاوت است. بهتر است با یک وکیل در این زمینه صحبت کنید.

توکن های خود را از طریق ICO یا IEO بفروش برسانید.

اگر تمامی موارد قانونی را رعایت کنید می توانید فروش توکن خود را آغاز کنید. در این مرحله باید بین دو مدل فروش توکین یکی را انتخاب کنید:

IEO یا Initial Exchange Offering یک مدل فروش توکن است که روی اکسچنگر (صرافی) های رمزارز موجود استوار است.

 • مزایا : شما به یک جامعه موجود وارد می شوید و توکن شما پس از فروش در صرافی ها معامله می شود. اعتماد به توکن شما با سرمایه گذاران پرپتانسیل افزایش میابد. همچنین اگر در مورد ایجاد buzz رمزارز نمی داند این مورد خوب است.
 • معایب : باید بخش بزرگی از توکن های خود و همچنین مقدار زیادی پول برای پلت فروم IEO بدهید.

ICO روش قدیمی فروش توکن است. اگر انجمن قدرتمندی ساخته اید و مطمئن هستید که به توکن شما علاقه مند هستند ، این بهترین گزینه است. این گزینه همچنین برای بیزنس های معروف به منظور ارائه محصول توکن شده بهترین روش است.

مزایا : بدون هزینه است و شما به کس دیگری وابستگی ندارید. این کمک می کند که پول بیشتری کسب کنید و می توانید بلافاصله توکن های خود را در صرافی های غیرمتمرکز ارائه کنید.

معایب : یک مدل قابل اعتماد نیست که البته بستکی به انجمن شما دارد و تضمینی نیست که در صرافی های مورد تایید قرار بگیرد.

مرحله نهایی : لیست شدن در CoinMarketCap

اگر مراحل بالا را طی کنید احتمالا در CoinMarketCap لیست می شوید. برای قراردادن رمزارز خود در لیست ، موارد مختلف مورد بررسی قرار می گیرد که از مسائل تکنیکی تا نیازمندیهای جامعه شامل می شود.

وقتی آماده شدید می توانید فرم درخواست آنها برای لیست شدن را پر کنید.

برای خرید و فروش بیت کوین ، تتر و غیره بدون کارمزد و با بهترین قیمت اینجا کلیک کنید