چهار روش کسب درآمد غیرفعال از NFT

0
162
کسب درآمد از NFT

بازدیدها: 149

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) فرصت های مختلفی برای کسب درآمد غیرفعال فراهم کرده اند. در ادامه به بررسی روش های مختلف کسب درآمد غیرفعال از NFT ها می پردازیم. این موارد از مقاله منتشر شده در کریپتونیوز گرفته شده است.

سهامگذاری NFT

همگرایی فن‌آوری NFT و پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) منجر به ایجاد پتانسیل بالایی برای NFT‌ها شده است. سهامگذاری (Staking) معمولاً در پروتکل‌های اثبات سهام (PoS) استفاده می‌شود که در آن کاربران توکن‌های خود را برای ایمن کردن شبکه و اعتبارسنجی تراکنش‌ها در اختیار شبکه قرار می دهند. اما اشکال دیگری از سهامگذاری نیز وجود دارد، مانند قفل کردن دارایی‌های رمزنگاری شده در یک قرارداد هوشمند متعلق به پروتکل DeFi به منظور دریافت سود.

مشابه با سهامگذاری رمزارزها ، سهامگذاری NFT ها نیز به شما این امکان را می دهد که درآمد منفعلانه ای را به شکل پاداش داشته باشید و در عین حال مالکیت توکن های خود را حفظ کنید. این در صورتی مناسب است که قصد دارید توکن های خود را را بصورت درازمدت نگه دارید، چراکه نمی توانید NFT های سهامگذاری شده خود را معامله کنید. سهامگذاری NFT می تواند استراتژی خوبی باشد. سود سالانه ای (APY ) که پلتفرم‌های سهامداری NFT ، پرداخت می کنند به میزان نادر بودن آن NFT بستگی دارد. هر چه یک NFT کمیاب تر باشد سود سالانه و به عبارتی پاداش های سهامگذاری بالاتری دریافت خواهد کرد.

در حال حاضر، پلتفرم‌های مختلفی وجود دارد که از سهامگذاری NFT پشتیبانی می‌کنند، از جمله می توان به Kira Network، NFTX، Axie Infinity اشاره کرد.

اجاره NFT

چندین پلتفرم GameFi به شما این امکان را می دهد که با اجاره دادن مجموعه های دیجیتالی خود (NFT های بازی) به بازیکنان دیگر ، درآمد غیرفعالی از NFT های خود کسب کنید. این یک روند جدید در فضای بازی های بلاک چین است. شما بعنوان یک گیمر (بازیکن در یک بازی بلاکچین) NFT های خود را در بازی به دست می آورید و پیشرفت می دهید. حالا به دلیل قابلیت های زیادی که NFT های شما در بازی دارد بازیکنان دیگر علاقه مند هستند که از NFT های شما در بازی استفاده کنند. اکنون می توانید NFT های خود را اجاره دهید و درآمد کسب کنید.

می‌توانید مواردی مانند شخصیت‌ها، سلاح‌های خلاقانه و ابزارهای منحصربه‌فرد را اجاره دهید چراکه این موارد ویژگی‌های جدید درون بازی را برای بازیکن باز می کنند. بعنوان یک مثال دیگر ، برخی از بازی های کارتی به شما امکان می دهند کارت های NFT را اجاره کنید تا شانس برنده شدن خود را افزایش دهید. قراردادهای هوشمند برای کنترل شرایط معامله مانند مدت قرارداد اجاره و نرخ اجاره استفاده می شود.

به عنوان مثال، reNFT یک پروتکل اجاره ای است که امکان اجاره و قرض دادن دارایی های NFT را فراهم می کند. شما می توانید NFT ها را با تعیین مدت اجاره و البته پرداخت وثیقه تعیین شده اجاره کنید.

کسب حق امتیاز از NFT

تخمین زده می شود که صنعت NFT میلیاردها دلار درآمد در سال 2021 ثبت کرده است. سازندگان NFT با عرضه آثار هنری دیجیتال خود به بازار، درآمد کسب می کنند. یکی از راه های کسب سود، ایجاد درآمد غیرفعال از طریق حق امتیاز NFT است.

یک سازنده قبل از عرضه اثر خود می تواند شرایط دریافت حق امتیاز را برای تمامی معاملات NFT خود تعیین کند به این ترتیب هر زمان که NFT وی در بازار ثانویه معامله می‌شود (بین اشخاص دیگر معامله می شود) مبلغ حق امتیاز برای سازنده NFT محفوظ است و سازنده سهمی از قیمت فروش NFT را به طور دائم در هر فروش به دست می آورد.

به عنوان مثال، می توانید حق امتیاز NFT خود را 5٪ تعیین کنید، به این معنی که هر بار که اثر هنری دیجیتال شما به یک خریدار جدید فروخته می شود، 5٪ از قیمت واقعی فروش را دریافت خواهید کرد.

نکته جالب در مورد حق امتیاز NFT این است که کل فرآیند اجرای شرایط حق امتیاز، ردیابی پرداخت ها از طریق قراردادهای هوشمند به صورت خودکار انجام می شود. بازارهای NFT مانند Rarible به سازندگان اجازه می دهد تا از آثار هنری حق امتیاز کسب کنند.

تامین نقدینگی با NFT

NFT ها بصورت پیوسته در حال ادغام در اکوسیستم DeFi هستند این موضوع این امکان را برای شما فراهم کرده است که بتوانید نقدینگی در استخرهای DeFi فراهم کنید و در ازای آن NFT کسب کنید.

به عنوان مثال، هنگامی که نقدینگی را به صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ ورژن 3 ( Uniswap V3 ) ارائه می‌کنید، توکن‌های LP-NFT بعنوان پاداش برای شما ارائه می شود می‌شود که یک توکن ERC-721 است. شما می توانید این NFT را در بازار ثانویه بفروشید و درآمد خود را از استخر نقدینگی ، نقد کنید.

به غیر از کسب حق امتیاز از NFT های خود، سایر استراتژی های درآمد غیرفعال فعلی که شامل NFT ها می شود، دارای ریسک نسبتا بالایی هستند چراکه شما معمولاً NFT های خود را در قراردادهای هوشمند در بازارهای DeFi سپرده گذاری می کنید. در این نوع سرمایه گذاری نیز مانند تمام فعالیت‌های DeFi و هر نوع سرمایه‌گذاری دیگری، ریسک‌هایی وجود دارد که سرمایه‌گذاران باید قبل از هر نوع سرمایه گذاری از آنها آگاه باشند و در مورد آن تحقیق کنند.